3. října 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Havel 80: Havel byl pro mne skutečný Evropan, člověk západní kultury, říká Halík

Václav Havel a Tomáš Halík na konferenci na Hradě v roce 1999. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Havel a Tomáš Halík na konferenci na Hradě v roce 1999. | foto: soukromý archiv Tomáše Halíka

PRAHA Katolický kněz a nositel Templetonovy ceny Tomáš Halík na Václava Havla nejraději vzpomíná při debatách v Lánech. „Nejraději jsem ho vídal ve společnosti tří noblesních mužů, Tigrida, Medka a Schwarzenberga,“ řekl Halík.

Havel se stal pro mne autoritou, když ve svém dopise Husákovi přesně pojmenoval to, co jsme cítili. Vedle Patočky a Václava Černého to byl skutečný Evropan, člověk západní kultury.

Za „normalizace“ jsme se vídali hlavně na bytových seminářích u jeho bratra Ivana a ve filozofickém kruhu kolem Radima Palouše. Po revoluci jsme se scházeli na pátečních debatách ve vile Amálie v Lánech. I tam vždy dlouho mlčel a pozorně naslouchal, než sám kladl otázky.

Panoval tam vzájemný respekt, ani stín dnešní arogance a hulvátství. Nejraději jsem ho vídal ve společnosti tří noblesních mužů, Tigrida, Medka a Schwarzenberga. Obdivoval jsem jeho uměleckou intuici, s níž dokázal vždy vyhmátnout to podstatné. A také proto, že když vydobyl ve světě sobě i své zemi takové uznání jako žádný jiný Čech, a doma se musel brodit hnojem urážek, nedal se zlomit.