9. července 2019 16:25 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zvrat ve Spaceyho kauze. Může být zbaven obvinění ze sexuálního útoku, zmizel totiž klíčový důkaz

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního útoku na osmnáctiletého chlapce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního útoku na osmnáctiletého chlapce. | foto: Reuters

NANTUCKET, MASSACHUSETTS (USA) Soudní proces s americkým hercem Kevinem Spaceym, obviněným ze sexuálního útoku na osmnáctiletého chlapce, možná bude zamítnut. Mladík se totiž rozhodl kvůli sporným záznamům ze své mobilní konverzace uplatnit pátý dodatek americké Ústavy, tedy právo nevypovídat, aby na základě svědecké výpovědi nezačalo vyšetřování jeho osoby.

V centru pozornosti trestního řízení je nyní záznam konverzace z mobilního telefonu údajné oběti sexuálního útoku, který zachycuje, jak oběť píše své přítelkyni a posílá video z doby údajného obtěžování. Mladík ve svých zprávách partnerce měl mimo jiné popisovat, že Spacey má jeho telefonní číslo, požádal jej, ať jdou ven z baru či že mu rozepnul poklopec. Několikrát měl mladík ve svých zprávách také žádat o pomoc, uvádí server CNN. Spacey ho údajně zval na drinky, přestože je pití alkoholu v Massachusetts povoleno až od 21 let. Poté se měl začít chovat útočně a mladíka osahávat.

Spor se vede kolem pasáží mobilní konverzace, které byly podle týmu advokátů Spaceyho i podle policejního vyšetřovatele očividně vymazány. Mladík, který vypověděl, že žádné pasáže vymazány nebyly, se nyní rozhodl uplatnit pátý dodatek americké Ústavy, umožňující nevypovídat sám proti sobě. 

Soudce Thomas Barrett podle serveru CNN uznal, že na to má žalobce právo, ale upozornil, že tímto bude jeho výpověď méně věrohodná. Podle soudce by mohlo být trestní řízení úplně zastaveno, což žádá jeden ze Spaceyho právníků Alan Jackson.

Kevin Space hlasem Franka Underwooda komentuje aféru, kdy měl údajně obtěžovat...
Hlavní roli v seriálu Dům z karet hraje Kevin Spacey.

Podle informací médií si v minulosti soudní vyšetřovatelé vyžádali mobilní telefon mladíka, aby z něj získali potřebná data (tedy údajné zprávy a video), a následně jej vrátili otci napadeného. Ten však tvrdí, že mobilní telefon už nedostal. Ve své výpovědi poznamenal, že mobil neviděl od té doby, co ho předal k vyšetřování a nepamatuje si, že by jej dostal zpět, popsal server CNN. 

U soudu také zaznělo, že mladíkova matka měla svého syna navádět, aby části konverzace vymazal. Tuto spekulaci obhájců matka nejprve popřela, poté však přiznala, že sama „pár věcí“ odstranila. Podle jejích slov to ale nebyly pasáže důležité pro vyšetřování. Úmyslné vymazání některých částí konverzace popírá i sám údajně napadený mladík.

Ztracený telefon

Veškerá komunikace by podle Spaceyho obhájců měla být přezkoumána, aby „pravda vyšla najevo“. Problémem však je, že tento telefon není k nalezení. Právě z něj totiž konverzace pocházejí. Zatím mají orgány činné v trestním řízení k dispozici pouze tzv. screenshoty, tedy snímky obrazovky.

Podle týmu Spayceho advokátů mohla být totiž omluvná část konverzace vymazána předtím, než byl telefon předán policii, což si podle vyjádření myslí i hlavní vyšetřovatel. Z dostupných screenshotů je prý patrné, že některá data byla pozměněna.

Incident mezi hercem Kevinem Spaceym a mladíkem se měl stát před třemi roky v baru na ostrově Nantucket ve státě Massachusetts, kde chlapec pomáhal v kuchyni. O případu informovala v listopadu 2016 mladíkova matka, bývalá televizní reportérka. Spacey vinu popírá, nedostavil se ani k poslednímu slyšení. Herci by v případě usvědčení hrozilo až pět let vězení.

Tereza Štěpařová

Autor

Tereza Štěpařovátereza.steparova@seznam.czČlánky