2. dubna 2015 19:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Instagram stáhl fotografie ženy s menstruační krví

Instagram stáhl fotografie ženy s menstruační krví | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Instagram stáhl fotografie ženy s menstruační krví | foto: Instagram

Kanadská umělkyně Rupi Kaur zveřejnila na Instagramu fotografii, na které je vidět, že právě menstruuje. Rozhodla se tak bojovat proti tomu, jak společnost menstruační cyklus ženy vnímá. Instagram však fotografii stáhl.

Mladá umělkyně vytvořila sérii fotografií, kterou nazvala „period“. Podle svých slov tak učinila, protože chtěla prolomit společenské tabu, které kolem menstruace panuje. Ale poté, co fotografii na Instagram nahrála, zmizela. Instagram ji do 24 hodin stáhl. 

Fotografie na Instagramu

Instagram dodržuje přísná pravidla a zveřejnění některých fotografií nedovoluje. Zakazuje snímky, které zachycují násilí, úplnou či částečnou nahotu, diskriminují, jsou protiprávní, nenávistné či pokud mají pornografický obsah. 

Rozhodla se tedy zveřejnit na Facebooku, který mimo jiné Instagram vlastní. Během několika dnů ji „olajkovalo“ přes 70 tisíc uživatelů Facebooku. Vedení Instagramu změnilo názor a mladé provokatérce poslal omluvný e-mail a tím, že se stala chyba. 

„Nebudu se omlouvat společnosti, která nemá problém schválit moje fotografie ve spodním prádle, ale má problém s fotkou, kde mám na sobě tepláky,“ uvedla Kanaďanka pro Huffington Post a dodala: „Krvácím každý měsíc. Ženské lůno je zdrojem života. Je to přirozený proces, před kterým mnozí zavírají oči. Ženy nedělají nic špatného, prostě jen menstruují.“ 

apeAlena Pecháčková