Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Jací byli parašutisté? Srdečný Gabčík a tichý Kubiš

Parašutisté Gabčík a Kubiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parašutisté Gabčík a Kubiš | foto: Reprofoto

PRAHA Jako největší čin evropského domácího odboje za druhé světové války je hodnocen atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v Protektorátu Čechy a Morava 27. května 1942 v Praze. "Kata českého národa" a jednoho ze spoluautorů holokaustu Heydricha zabil třicetiletý slovenský rotmistr Jozef Gabčík s o rok mladším českým rotmistrem Janem Kubišem. Oba zahynuli v červnu 1942 v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici.

Oba parašutisté se výborně doplňovali. Postavou nevelký Slovák Gabčík byl urostlý fotbalista srdečné povahy a přirozený velitel, zatímco introvertní Moravák Kubiš byl méně fyzicky zdatný, o to více ale bystrý, houževnatý, kamarádský a vytrvalý.

Kamarádský a klidný Kubiš
Jan Kubiš se narodil 24. června 1913 v Dolních Vilémovicích jihovýchodně od Třebíče v rodině obuvníka. Pracoval jako čeledín, přivydělával si jako topič, působil v tělovýchovné jednotě Orel. V říjnu 1935 byl odveden k pěšímu pluku do Jihlavy. Zařazen byl do poddůstojnické školy a v armádě zůstal i po ukončení vojenské služby. Sloužil v Opavě, kde byl hodnocen jako "kamarádský, klidný, mírné povahy, vytrvalý".

Jan Kubiš.

V době zářijové mobilizace v roce 1938 byl zástupcem velitele čety u strážního praporu pěšího pluku, kterému byl přidělen úsek opevnění na Opavsku. Po Mnichovu byl demobilizován, vrátil se do rodné vesnice a pracoval v cihelně. Po nacistické okupaci v březnu 1939 odešel ilegálně do Polska, kde se přihlásil do československé vojenské jednotky. Zde se poprvé setkal s Gabčíkem.

SERIÁL O OPERACI ANTHROPOID

Jaký byl kat českého národa Reinhard Heydrich? A proč o Češích říkal, že jsou jako tráva? Čtěte zítra ve víkendovém seriálu o operaci Anthropoid.

PÁTEK: Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme! volali parašutisté před smrtí

NEDĚLE: Heydrich: Proč by na mne měli moji Češi střílet?

Spolehlivý a odvážný Gabčík
Jozef Gabčík se narodil 8. dubna 1912 v severoslovenské vesnici Poluvsie nedaleko od Žiliny. Po absolvování měšťanské školy v Rájeckých Teplicích odjel do Čech, kde se vyučil kovářem, v Žilině poté i strojním zámečníkem.

V letech 1934-1937 sloužil jako poddůstojník u pěšího pluku v Košicích, později pracoval ve vojenské chemické továrně. Po zdravotním úrazu se stal vedoucím skladu chemických otravných látek.

Jozef Gabčík

Po příchodu nacistů jim odmítl Gabčík vydat plány a klíče od skladu bojových látek a způsobil sabotáž. Před hrozícím zatčením přešel 5. května 1939 hranice do Polska, kde se přihlásil do československé vojenské jednotky. Zde se poprvé setkal s Kubišem.

Po přesunu do Francie oba sloužili v Cizinecké legii v Alžírsku, již od září 1939 se ale stali příslušníky čs. armády ve Francii. Účastnili se bojů ve Francii a po pádu Francie odpluli na lodi Rod El Farag do Anglie.

Čtěte o operaci Anthropoid:

Na britském území se Kubiš stal velitelem čety a v březnu 1941 byl povýšen na rotmistra pěchoty. Gabčík sloužil jako zástupce velitele jiné čety u stejné roty jako Kubiš. Nakonec se oba stali členy speciálního výcviku, určeného pro nasazení v nepřátelském týlu. Trénink začal v létě 1941 a Gabčík byl hodnocen jako "příjemný a velmi disciplinovaný voják, spolehlivý a odvážný a dobrý vedoucí". Kubiš byl též hodnocen jako "dobrý, spolehlivý voják, klidný a veselý".

Od listopadu 1941 čekali na nasazení do akce. Té se dočkali v noci z 28. na 29. prosince 1941, kdy byli vysazeni na území Protektorátu v rámci výsadku Anthropoid. Místo u Ejpovic u Plzně ale přistáli poblíž Nehvizd u Čelákovic. Gabčíkovi s Kubišem se posléze podařilo nalézt úkryty v Praze a začali plánovat atentát na Heydricha. Domácí odboj měl ale z atentátu strach, v depeši do Londýna 12. května napsal, že "atentát by asi v ničem neprospěl spojencům a pro náš národ by měl nedozírné následky".

Německé bojové akce proti účastníkům atentátu na Heydricha,kteří byli ukryti v kryptě pod kostelem Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Větracím oknem krypty se nacisté pokoušeli parašutisty vytopit.

Německé bojové akce proti účastníkům atentátu na Heydricha,kteří byli ukryti v kryptě pod kostelem Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Větracím oknem krypty se nacisté pokoušeli parašutisty vytopit.

Okamžitě po atentátu na Heydricha v zatáčce pod Vychovatelnou bylo vyhlášeno stanné právo a začaly popravy. Gabčík těžce nesl, že v rozhodující chvíli jeho zbraň selhala. Ještě obtížněji se ale vyrovnával s vyhlazením Lidic, o kterém se jako o odplatě Němců za atentát dozvěděl ve svém úkrytu v kostele v Resslově ulici v Praze. Společně s Kubišem dokonce uvažovali o tom, že se dobrovolně vydají gestapu. Po zradě výsadkáře Karla Čurdy přepadlo kostel 18. června gestapo; Gabčík spáchal v bezvýchodné situaci sebevraždu, Kubiš vykrvácel po zranění v lazaretu SS v Podolí.

Z Kubišovy široké rodiny bylo postupně zatčeno 250 lidí, nejbližší rodina byla odeslána do koncentračního tábora Mauthausen, kde byla 24. října 1942 popravena společně se spolupracovníky parašutistů a rodinou parašutisty Valčíka. Je po něm pojmenována ulice v Praze 8 či ulice v Třebíči a Pardubicích.

Po Gabčíkovi byla po roce 1948 pojmenována jihoslovenská obec Gabčíkovo (do té doby Beš, maďarsky Bös) v okrese Dunajská Streda a přeneseně i nedaleká stejnojmenná přehrada na Dunaji. Oba byli několikrát vyznamenáni.

,

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Zástupce přednosty anesteziologické kliniky VFN Martin Balík hovoří s novináři... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...