Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
3. listopadu 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Jak je ti, Rakousko? Ouzko, ouzko...

Kojení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kojení | foto: Gustav Brož - Archiv Jaroslava Kučery

PRAHA Rakousko-Uhersko na tom bylo podobně jako carské Rusko – obr na hliněných nohou. Co v době míru ještě jakž takž drželo pohromadě, se během války rozklížilo a rozpadlo. Dlouhých 68 let panující František Josef I., pro mnohé jediný svorník monarchie, měl nakonec o trochu víc „štěstí“ než jeho kolega car Mikuláš II.: konce své říše se nedožil a v říjnu 1916 jej nahradil devětadvacetiletý Karel I.

Poddané Jeho Veličenstva ale tahle změna příliš nezasáhla. Války už měli plné zuby a bylo jedno, zda bojovali v zákopech nebo stáli nekonečné fronty na nuzné příděly. V listopadu 1914 byly zavedeny maximální ceny obilí a brambor a od dubna 1915 přídělový systém na vše od mouky přes šaty až po uhlí.

Společnost se radikalizovala a lidová nespokojenost se podobně jako v Rusku přenesla rychle do ulic. Hladové bouře zhruba jedenácti tisíc dělníků a dělnic 25. a 26. dubna 1917 v Prostějově rozehnali střelbou vojáci, kteří zabili 23 lidí a 80 jich zranili. Proti vysokým cenám, dlouhým frontám a prázdným obchodům se ale protestovalo dál – v Českých Budějovicích, Brně, Nymburku, Náchodě, Hlinsku, Ostravě, Praze či Plzni.

Nevratně se rozevírala propast nejen mezi Čechy a Němci, ale i mezi Čechy a monarchií, jež byla od dob Palackého považována za nezpochybnitelný domov, nezbytný pro rozvoj českého národa. Válečná správa smazala desetiletí bojů za politické svobody a rovnoprávnost.

Úřady omezovaly občanská práva, svobodu projevu i spolčování a vytlačovaly češtinu jako úřední jazyk. Škrtalo se v učebnicích i v repertoáru divadel, uzavíraly se knihovny, cenzura zastavovala tiskoviny a časopisy, například České slovo. V listopadu 1915 bylo rozpuštěno ústředí České obce sokolské.

Autor je historik

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...