10. července 2017 6:11 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Kdo z amerického hip-hopového nebe bude prvním miliardářem? JAY-Z nakračuje albem 4:44

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Pohádkově bohatý manželský pár, JAY-Z a Beyonce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohádkově bohatý manželský pár, JAY-Z a Beyonce. | foto: ČTK

NEW YORK  Rapová ikona Shawn Corey Carter, známý jako JAY-Z, vydává ve svých sedmačtyřiceti letech třinácté album s názvem 4:44. Exkluzivně vyšla deska v pátek pouze pro předplatitele stream služby Tidal. Jay vyžehlil své záletnické manýry a zachránil manželství. Začátkem června mu zpěvačka a manželka Beyonce přivedla na svět dvojčata. V následujícím roce pravděpodobně překročí hodnota raperova majetku hranici miliardy dolarů.

Časopis Forbes odhaduje Jayův majetek na 810 milionů dolarů. Oproti loňskému roku si polepšil o 200 miliónů dolarů. Lze tedy předpokládat, že v příštím roce velmi pravděpodobně překročí jeho hodnota hranici miliardy dolarů. Stal by se tak prvním raperem v historii, kterému se podařilo dosáhnout na miliardové jmění.

Forbes částku usuzuje na základě výdělků, majetku, finančních dokumentů a názorů analytiků, právníků či manažerů.

4:44

Na albu s Jayem spolupracoval převážně producent No I.D., zvučných jmen je na desce poskrovnu. Ve svém třináctém albu se Jay omlouvá manželce a matce Beyonce za nevěru. Nosnými tématy jsou přátelství, způsoby jakými rodina vychovává potomky. Jak významnou úlohu představuje rodičovství. JAY-Z účtuje své přešlapy i triumfy. Rapuje také o svém odkazu rodině, společnosti, kultuře.

V „miliardovém raperském závodě“ šlape Jayovi na paty raper a zpěvák Diddy, který disponuje podobně hodnotným jměním. Stomilionové manko na první dvě příčky nabral s aktuálními 740 milióny dolarů producent Dr. Dre. Je tak třetím nejbohatším mužem amerického hip-hopového nebe.

Vydělané stamiliony ovšem nepocházejí pouze z hudebního průmyslu. Velkou část příjmů výše zmíněné trojice tvoří spolupráce s nadnárodnímu korporacemi, nebo přímo jejich vlastní byznysové projekty. Například producent Dr. Dre těží z kooperace se společností Beats, která pro Apple vyrábí sluchátka.

Jay pohádkově zbohatnul také díky aktivitám v módním průmyslu, nebo například prodejem koňaku a šampaňského Armand de Brignac. V knize Decoded, která je Carterovou autobiografií, vysvětluje JAY-Z své důvody spolupracování s korporacemi: “Naší ambicí nebylo nikdy pouze ustrnutí v korporátní plísni, vždy jsme ji chtěli překonat a změnit svět podle svých úsudků“. Jay spolupracoval s firmami jako Nokia, Reebok, Samsung, Microsoft, General Motors, Coca-Cola, Budweiser, Hewlett-Packard.

Jeho poslední akvizicí byla transformace norské hudební stream společnosti ve vlastní projekt Tidal, který má konkurovat švédské Spotify. Koupil také podíl v mobilní společnosti Sprint. Exkluzivně pouze pro předplatitele Tidalu a zákazníky Sprintu vyšlo v pátek Jayovo nové album 4:44 na tidal.com.

msz
  • 1Diskuse