9. června 2013 15:35 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Mandela v nemocnici: Je čas nechat ho odejít, píší média

Nelson Mandela. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nelson Mandela. | foto: Reuters

PRETORIA Bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela strávil už druhou noc v nemocnici v Pretorii, kam byl převezen kvůli opětovné plicní infekci. V posledních 24 hodinách nebyla podle agentury AFP zveřejněna žádná lékařská zpráva o stavu 94letého národního hrdiny boje proti apartheidu.

Vládní mluvčí v sobotu označil za dobré znamení sdělení lékařů, že Mandela dýchá bez pomoci přístrojů. Mezi Mandelovými přáteli i v tisku ale zaznívají hlasy, že nastal čas připravit se na odchod nositele Nobelovy ceny za mír. Přesné místo, kde je Mandela v metropoli hospitalizován, není známo.

ČTĚTE TAKÉ:

Prezidentský úřad odmítl uvést, kde Mandela leží, novináři jsou proto odkázáni jen na domněnky. Zástupci tisku proto podle agentury AFP vyčkávají před pretorijskou nemocnicí, v níž byl Mandela léčen při plicních problémech v březnu.

Je čas nechat ho odejít, napsal deník Sunday Times pod archivní fotografií, na níž se Mandela usmívá a mává rukou jakoby na rozloučenou. "Rodina by teď měla nechat na Bohu, aby to udělal po svém," citoval Sunday Times dlouholetého Mandelova přítele Andrewa Mlangeniho. Jeho názor shrnuje stanovisko obecně vyjadřované v posledních 24 hodinách na sociálních sítích.

"Děkujeme bohu za to, že nám dal tohoto muže, a necháme ho odejít," řekl dál Mlangeni. Deník City Press má na titulní stránce výzvu prezidentu Jacobu Zumovi, aby se za Mandelu modlil, Sunday Sun pak hlásá na první straně, že "Mandela bojuje o svůj život!"

Lidovky.cz, ČTK