6. srpna 2014 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Nedostala dům. Mandelova exmanželka napadla jeho závěť

Nelson Mandela se svou ženou Winnie opouští po 27 letech strávených za mřížemi věznici Victor Verster (11. února 1990). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nelson Mandela se svou ženou Winnie opouští po 27 letech strávených za mřížemi věznici Victor Verster (11. února 1990). | foto: © ReutersČeská pozice

JOHANNESBURG Winnie Madikizelaová-Mandelová, druhá manželka bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely, právně napadla jeho závěť. V dopise, který zaslal její právník správcům Mandelovy pozůstalosti, tvrdí, že její děti mají nárok na dům ve vesnici Qunu, kde prožil slavný bojovník proti apartheidu své dětství a byl zde po své smrti pohřben. Informovala o tom agentura Reuters.

Mandela zemřel po dlouhé nemoci loni 5. prosince ve věku 95 let Winnie Madikizelaová-Mandelová se s jihoafrickým politikem rozvedla v roce 1996. Manželé byli 38 let, z toho 27 let strávil Mandela ve vězení za své politické aktivity v boji proti tehdejšímu režimu rasové segregace v JAR.

Ve své nynější žádosti tvrdí, že nemovitost v Qunu odkoupila v roce 1989, když byl Mandela ještě ve vězení. Podle místních tradic má tak prý k domu vlastnické právo a nezáleží na tom, že se následně rozvedli.

Mandelovy vztahy

Nelson Mandela byl třikrát ženatý.

  • Jeho první manželkou byla Evelyn Maseová, se kterou byl 12 let do roku 1957. Měl s ní čtyři děti, z nichž tři již zemřely.
  • S druhou manželkou Winnie měl dvě dcery.
  • Jeho třetí ženou se stala Graça Machelová, vdova po mosambickém prezidentovi Samorovi Machelovi.

Bývalý jihoafrický vůdce po sobě zanechal majetek v hodnotě kolem 46 milionů randů (přes 84 milionů korun). Rozdělil ho mezi rodinu, své spolupracovníky, školy, kde se učil a studoval, a rovněž stranu Africký národní kongres (ANC). Určitý finanční obnos získaly i Mandelovy děti a vnoučata.

Winnie Madikizelaové-Mandelové prý nepřipadlo podle poslední vůle vůbec nic. Tři nemovitosti pak zesnulý politik odkázal rodinné nadaci Nelson Rolihlahla Mandela Family Trust. Právě jednu z nich nacházející se v Qunu by Mandelova druhá žena chtěla zpátky pro své dcery Zindzi a Zenani a jejich děti.

Napadení poslední vůle je poslední ze série nejrůznějších rozbrojů, které zmítají Mandelovou rodinou. Jedním z nejvážnějších konfliktů byl spor mezi Mandelovým vnukem Mandlou a nejstarší dcerou Makaziwe. Zlou krev v příbuzenstvu vyvolalo Mandlovo rozhodnutí pohřbít ostatky tří Mandelových dětí v Mvezu, kde se 18. července 1918 Mandela narodil.

Nelson Mandela (1918-2013) - život v deseti obrazech

Jihoafrický soud ale loni - ve chvíli, kdy už Mandela ležel ve vážném stavu v nemocnici - rozhodl ve prospěch Makaziwe, která si přála, aby se ostatky vrátily do Qunu, kde byly původně pochovány.

ČTK, Lidovky.cz