10. prosince 2010 20:33 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Martinu Navrátilovou zradilo zdraví, na Kilimandžáro už nevyleze

Martina navrátilová stoupala na Kilimandžáro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina navrátilová stoupala na Kilimandžáro | foto: Laureus

TANZÁNIE Martina Navrátilová letos nedosáhne vrcholku nejvyšší africké hory Kilimandžáro. Tenisová legenda musela po čtvrtém dnu výpravy opustit sedmadvacetičlenný tým, protože se necítila dobře, a skončila v nemocnici v Nairobi s tekutinou v plicích způsobenou nadmořskou výškou. Informovala o tom organizace Laureus, jejíž projekt Navrátilová propaguje.

Čtyřiapadesátiletá Navrátilová ve čtvrtek vystoupala do 4500 metrů a vrátila se do tábora v Horombu ve výšce 3700 metrů. "Chybí nám dva dny k dosažení vrcholu a naše nálada osciluje mezi vyčerpáním a nadšením. Je to ale těžší, než jsem si představovala," psala Navrátilová ještě ve svém blogu na webu WTA Tour.

Večer se Navrátilové, která nedávno prodělala léčbu rakoviny prsu, udělalo nevolno a musela za pomoci nosičů sestoupit a zamířit na vyšetření. Testy v nemocnici v keňské metropoli odhalily, že se jí vlivem nadmořské výšky nahromadila tekutina v plicích.

Martina navrátilová stoupala na Kilimandžáro

"Může to být nebezpečné, když se pobývá ve vysoké výšce, ale jakmile se člověk dostane dolů, zotavení je rychlé. Martině se daří dobře a bude se jí dařit dobře," uvedl v tiskové zprávě lékař z nemocnice v Nairobi David Silverstein.

Tekutina se dostává z plic pomocí diuretik a pacientovi je pro lepší komfort podáván kyslík. Navrátilová by měla v nemocnici strávit dva až tři dny. "Nebude to mít žádné dlouhodobé následky na její zdraví," dodal Silverstein.

Martina navrátilová stoupala na Kilimandžáro

Navrátilová plánovala, že na Kilimandžáru vezme do ruky raketu a odpálí několik míčků. "Nestačíme s dechem, každý krok je pořád obtížnější," popisovala Navrátilová cestu, kterou provázelo horší počasí, než bývá v tuto dobu zvykem. Zbytek členů výpravy pokračuje a vrcholu by měl dosáhnout 11. prosince.

Martina navrátilová stoupala na Kilimandžáro

"Budu to sledovat a čekat na zprávu z výstupu, až zítra dosáhnou vrcholu. Jsem zklamaná, že jsem nebyla schopná tuto úžasnou cestu dokončit. Myslím ale, že to byl skvělý úspěch, protože jsme získali peníze a přitáhli pozornost k práci, kterou Laureus dělá," vzkázala z nemocničního lůžka legendární tenistka.

Akademie Laureus každoročně uděluje ceny, které jsou označovány za "sportovní Oscary".

ČTK, Lidovky.cz