19. listopadu 2017 16:45 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Mecenáš Smutný dostal francouzský Řád umění a literatury

Pavel Smutný převzal francouzský Řád umění a literatury. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Smutný převzal francouzský Řád umění a literatury. | foto: Bohemian Heritage Fund

Francouzský velvyslanec Roland Galharague ve středu v Praze udělil Pavlu Smutnému rytířský Řád umění a literatury za dlouhodobou podporu francouzské kultury.

Mecenáše a advokáta Pavla Smutného v týdnu ocenila francouzská delegace Řádem umění a literatury. Velvyslanectví vyzdvihlo Smutného dlouhodobý zájem o francouzskou kulturu, zejména na poli barokní hudby, a jeho mecenášské aktivity.

„Děkuji Francii nejen za toto významné ocenění, ale i za nekonečnou inspiraci, kterou mi přináší. Umění je nedílnou součástí mého života, proto si Řádu umění a literatury nesmírně cením. Děkuji i všem svým kolegům a přátelům za jejich pomoc. Tento řád je společným oceněním naší práce a dlouhodobého úsilí,“ řekl Smutný při slavnostním ceremoniálu v sídle francouzského velvyslanectví v Praze.

Osmapadesátiletý Smutný stojí v čele nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, který pomáhá financovat výrazné kulturní projekty a zakládá si na podpoře zejména klasické hudby nebo výtvarného umění. Spolupracuje pak například s Národním divadlem nebo Českou filharmonií.

Francouzské ministerstvo kultury uděluje řád od šedesátých let minulého století, přičemž samotné ocenění má tři stupně - rytířský, důstojnický a komandérský. Rytířský stupeň, který převzal Smutný, ročně obdrží kolem čtyř stovek osobností.

Francouzi v minulosti Řádem umění a literatury ocenili například spisovatele Bohumila Hrabala, filmaře Věru Chytilovou s Jiřím Menzelem nebo dramatika a bývalého prezidenta Václava Havla.

, mhMartin Hampejs

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.