8. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zájmy první dámy Francie jsou ošemetné, tvrdí kritika

Vítězný Hollande s partnerkou Valérií Trierweilerovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítězný Hollande s partnerkou Valérií Trierweilerovou. | foto: Reuters

Francie po zvolení nové hlavy státu Françoise Hollanda komentuje zájmy nové první dámy Valérie Trierweilerová. Zaráží je třeba to, že si chce stále udržet své zaměstnání. Na pořadu dne jsou také její dosavadní rozvody a fakt, že zřejmě nikdy nebude za svého partnera vdaná.

Dvakrát rozvedená 47letá Valérie Trierweilerová je totiž životní družkou dosud svobodného 57letého Hollanda sice již od roku 2006, ale o svatbě prý partneři stále neuvažují.

Tato situace by v diplomatické rovině mohla vyvolat některé komplikace, ale nový prezidentský pár si s tím podle všeho hlavu neláme. "Upřímně řečeno to není stránka věci, která mě zvlášť tíží," řekla po volebním vítězství partnera elegantní novinářka Trierweilerová.

Trierweilerová chce finanční nezávislost

Nemá prý jasno, jak se její role první dámy bude odvíjet, ale je přesvědčená, že bude s to se přizpůsobit, hlavně že bude moci dále pracovat. "Být finančně nezávislá je pro mne zásadní věcí," zdůraznila hnědovláska, která pracuje pro francouzský časopis Paris Match a malou soukromou televizní stanici Direct 8. V další novinářské práci se ale v roli první dámy bude věnovat jen "vybraným tématům".

Pokud si ponechá pracovní smlouvy a bude dále pracovat, bude to ve Francii poprvé, co prezidentova partnerka bude pravidelně zaměstnaná a pobírat plat, poznamenal server britského deníku The Guardian. Vzhledem k její novinářské činnosti bude podle listu "toto žonglování o to ošidnější".

ČTĚTE TAKÉ:

"Velká láska," jak kdysi označila svůj vztah s Hollandem, této trojnásobné matce komplikuje život už od roku 2010, kdy svůj společný život oficiálně potvrdili. Z etických důvodů vyměnila televizní rozhovory s politiky za debaty s osobnostmi showbyznysu a přestala se podílet na redakčním životě prestižního časopisu Paris Match.

Vstup Hollandea do předvolební kampaně, do které se zapojila, převrátil její život zcela naruby. Musela si zvyknout na určitou ztrátu soukromí.

Musela se také začít vyrovnávat s přítomností politicky vlivné a energické Ségolene Royalové, která neuspěla jako socialistická kandidátka v minulých prezidentských volbách v roce 2007, ale je hlavně bývalou dlouholetou družkou Hollandea, se kterým má čtyři děti.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Některé komentáře začaly Trierweilerovou označovat za nevýraznou až chladnou, ale ona to odmítá. "Jedná se spíše o druh zdrženlivosti," řekla žena, která měla svou kancelář v sídle Hollandeovy kampaně a prý se vyjadřovala k podobě i obsahu kampaně. Především se jí ale přisuzuje, že změnila image Hollandea, který před kampaní zhubl o 10 kilogramů.

Když Hollande nový vztah v roce 2010 oznamoval, prohlásil: "Valérie je žena mého života". Letos v březnu ale také řekl, že se se svou novou životní družkou nehodlá oženit ani v případě svého volebního vítězství. Prý by to bylo proti jeho zásadám a jen kvůli protokolu to dělat nebude. Nyní 58letou Royalovou si také nikdy nevzal, ačkoli spolu žili 30 let.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz