Úterý 9. března 2021svátek má Františka -6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Otto von Habsburg věděl, co je Hitler zač, vzpomíná Schwarzenberg

Otto von Habsburg  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otto von Habsburg | foto: ČTK

PRAHA S Ottou von Habsburgem zemřel poslední člověk, který měl ještě ústavní funkci "ve starém mocnářství", připomněl v pondělí ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Habsburg, který v pondělí ve věku 98 let zemřel v bavorském Pöckingu, ale podle něj například "okamžitě rozpoznal, co je Hitler zač", a jako europoslanec se velmi zasazoval o pomoc lidem, kteří bojovali proti totalitním režimům v někdejších východoevropských sovětských satelitech.

O smrti Otty von Habsburga čtěte:

"On ještě byl korunní princ rakouský, uherský a český, nesmíme na to zapomenout," připomněl Schwarzenberg. "Kromě toho to byl významný europoslanec, zajímavý člověk. Musím říci, že do vysokého věku sloužil jako poslanec evropského parlamentu, nakonec byl doyenem," pokračoval ministr.

Otto von Habsburg byl dlouholetým poslancem Evropského parlamentu za bavorskou konzervativní stranu CSU. Často se zasazoval o zájmy sudetských Němců vysídlených po válce z Československa. Respekt k jeho osobnosti vyjádřili i jeho političtí odpůrci.

Práce s nasazením
"Opravdu statečně bojoval za všechny naše národy a lidi, kteří byli tehdy zavřeni za oponou," prohlásil šéf české diplomacie. Schwarzenberg také připomněl, že i lidé jako Jiří Pelikán, který v Evropském parlamentu zasedal za italskou socialistickou stranu, o Ottovi von Habsburgovi hovořili jako o člověku, který "se vyzná a pracuje s plným nasazením".

Otto von Habsburg s manželkou kněžnou Reginou von Sachsen-Meiningen

Jako každý člověk měl i Otto von Habsburg "své slabé stránky, své chyby", míní Schwarzenberg. "Nicméně bychom neměli zapomenout, že od počátku rozpoznal, co byl Hitler zač, to mu musíme přiznat.

Operace Otto
Už jako mladistvý se proti němu postavil," prohlásil český diplomat. Připomněl, že kódové označení, které armáda nacistického Německa použila pro vojenské obsazení Rakouska, znělo "Operace Otto" a mohlo k osobě Otty von Habsburga odkazovat. "Nacisté věděli, že je to jejich úhlavní nepřítel," doplnil Schwarzenberg.

Otto von Habsburg

Otto von Habsburg měl podle něj "obrovskou radost", když se stal čestným občanem v Brandýse nad Labem. "To bylo, jak známo, milované místo jeho otce, který si to koupil. Chtěl to mít jako rodinný domov," dodal Schwarzenberg.

Poslední rakousko-uherský císař a otec Otty Karel I. byl posledním majitelem panství Brandýs nad Labem a v dvojměstí Brandýs nad Labem - Stará Boleslav sídlil až do roku 1918.

,

Ráj introvertů. V době covidové netrpí, naopak mají život krásnější

Žena na posteli s notebookem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ukázalo se, kdo je kdo. Škatulky z psychologických příruček dostaly konkrétní podobu. Covidový rok odhalil, kdo je...

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Prostituce zažívá krizi. Ženy musí spoléhat jen na sebe, klienty straší PES

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Epidemie koronaviru se citelně dotýká i nejstaršího řemesla. Podle Spolku pro ochranu žen, který se zabývá pomocí...