Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Po těžké nemoci zemřel populární herec Václav Postránecký, bylo mu 75 let

Lidé

  11:39aktualizováno  18:57
PRAHA - Ve věku 75 let zemřel v úterý večer po těžké nemoci herec Václav Postránecký, který byl dlouholetým členem činoherního souboru Národního divadla, věnoval se dabingu a známý je z mnoha filmových a televizních rolí. Zahrál si například jednu z hlavních postav v legendární komedii z roku 1983 S tebou mě baví svět. Pohřeb se uskuteční ve středu 15. května. Česká televize ve středu do večerního programu zařadila na památku zesnulého herce několik pořadů.

Ve věku 75 let zemřel 7. května 2019 po těžké nemoci herec Václav Postránecký (na snímku z 10. května 2016). foto: ČTK

Václav Postránecký při zkoušce představení 1914
Alena Vránová a Václav Postránecký v inscenaci Divadla Ungelt Fígl

Diváci ho také znají z filmových pohádek či oblíbených televizních seriálů, například Byl jednou jeden dům, Cirkus Humberto nebo Četnické humoresky.

„Václav Postránecký v úterý 7. května ve 22:40 v kruhu nejbližší rodiny podlehl dlouhému statečnému souboji se zákeřnou nemocí,“ sdělil mluvčí. „Václav Postránecký byl po celou svou kariéru mimořádný herec se silným komediálním i dramatickým talentem. Byl také aktivním občanem, který se nebál prosazovat své postoje a vykonal mnoho dobrého pro divadelní a hereckou obec. Byl oblíbený a mnozí z nás si vážili jeho přátelství,“ uvedl ředitel Národního divadla Jan Burian. Vyjádřil upřímnou soustrast rodině i českému divadlu.

Poslední rozloučení s hercem Václavem Postráneckým se odehraje v historické budově Národního divadla. Na jevišti scény, v jejíž činohře Postránecký dlouhá léta působil, se s ním lidé mohou rozloučit ve středu 15. května.

Prezidenta Herecké asociace Ondřeje Kepku zpráva o Postráneckého úmrtí podle jeho slov silně zasáhla. „Odešel jeden z největších komediálních herců, jeho smysl pro zkratku a humor byl naprosto jedinečný, vycházel z něj, nebyla to laciná stylizace,“ řekl. „Dokázal kolem sebe šířit dobrou energii a vystihnout to veselé na životě kolem nás,“ doplnil. Ocenil také Postráneckého vypravěčství. „Patřil mezi absolutní špičku lidí, kteří uměli vyprávět,“ podotkl. Postránecký byl jedním z Kepkových předchůdců v čele asociace.

„Mě se to lidsky velmi dotklo, jsem z toho nešťastná,“ řekla Eliška Balzerová, se kterou Postránecký natáčel divácky nejoblíbenější komedii 20. století S tebou mě baví svět. Podle kolegy z Národního divadla Miroslava Donutila byl Postránecký ve své práci perfekcionista, precizní, ctižádostivý a skvělý herec. „Vždycky byl perfektně připravený, vždycky byl na place anebo na jevišti výborný,“ řekl. „Po málokterém herci zůstane tak velké penzum skvěle odvedené práce jako po Vaškovi,“ podotkl.

Komedie i dramatické role. Václav Postránecký slaví sedmdesátiny

Podle režiséra a uměleckého šéfa Městských divadel pražských Michala Dočekala, který působil jako umělecký ředitel činohry Národního divadla, byl Postránecký silná osobnost. „Postupem času mi k sobě otevřel cestu a já poznal, že je nejen velký herec, ale i přemýšlivý a múzicky člověk, zcela oddaný své profesi. A tu ovládal skvěle,“ uvedl Dočekal.

V divadle působil oblíbený herec už od počátku 60. let. Prošel několika scénami, v letech 1969 až 1978 působil v činoherním souboru Městských divadel pražských a od začátku roku 1979 byl členem činohry Národního divadla. V posledních dvou desítkách let se objevil třeba v Našich furiantech, v Čapkově Věci Makropulos, v Moliérově Pánovi z Prasečkova, v Čechovových Třech sestrách či v odvážných inscenacích Roberta Wilsona.

Výrazně se uplatnil i u filmu a v televizi. Známá je jeho role jednoho z otců v komedii S tebou mě baví svět, hrál milovníka života a krásných žen Karla Zajíčka ve filmu Konto separato, dědečka ve snímku Jak se krotí krokodýli či vinaře v komediích Bobule a 2Bobule. Z televizních seriálů z poslední doby se objevil v sérii Krejzovi, Vinaři nebo Doktoři z Počátků.

08.května 2019 v 11:56, příspěvek archivován: 08.května 2019 v 12:27

S lítostí jsme přijali zprávu, že ve věku 75 let zemřel Václav Postranecký. Filmový, televizní a divadelní herec, dabér, držitel Thálie i Ceny Františka Filipovského, hlas z pohádek. R I P. https://t.co/JHM1rOE66c

Vedle herectví se věnoval také dabingu a režii a rovněž vyučoval. Prezidentem Herecké asociace, která udílí Ceny Thálie, byl v letech 2005 až 2011. Thálii dostal v roce 1995 za roli Podkolatova v Gogolově Ženitbě a o deset let později získal za dabování Jojo Pytláka ve filmu Zločin v ráji Cenu Františka Filipovského. Podle Kepky měl v září převzít Filipovského dabingovou cenu za celoživotní mistrovství. „Věděl o tom, obdrží ji posmrtně,“ řekl Kepka.

Doplňkové informace o životě Václava Postráneckého, opoře pražského Národního divadla:

  • Pražský rodák Postránecký (8. září 1943) se vyučil zámečníkem, již od dětství hrál v divadle a byl členem Dismanova rozhlasového dětského souboru. První angažmá získal ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, odkud přešel do tehdejšího Státního divadla v Brně. 
  • Po studijním pobytu ve Velké Británii v roce 1968 působil až do roku 1978 v činoherním souboru Městských divadel pražských. Od roku 1979 byl členem souboru Národního divadla. Zde vytvořil řadu výrazných postav, patří mezi ně například František Fiala ze hry Naši furianti, Rogožin z Idiota, Valdštejn z Vévodkyně valdštejnských vojsk, Jindřich, princ Waleský ze hry Král Jindřich IV., Oidipús ze stejnojmenné hry či Kapulet z Romea a Julie.
  • Celkem má na svém kontě role ve zhruba 170 filmech a hlavně televizních filmech. V televizi hrál i v mnoha v seriálech, například Byl jednou jeden dům, Cirkus Humberto, Četnické humoresky, z novějších Cukrárna či Doktoři z Počátků. Naposledy hrál hlavního hrdinu seriálu televize Prima Krejzovi, kvůli nemoci však natáčení již nedokončil. Celkem se objevil ve více než čtyřiceti televizních seriálech.
  • Na FAMU učil režiséry jak pracovat s hercem a má za sebou řadu televizních a divadelních režií. Jako režisér připravil například veselohru se zpěvy Švejk, ke které napsal libreto a která měla premiéru v listopadu 2008 v pražském Divadle Hybernia. V roce 1996 režíroval televizní horor Travis.
  • Postránecký získal v roce 1995 Cenu Thálie za roli Podkolatova v inscenaci Gogolova Revizora. O deset let později mu přibylo další významné ocenění, tentokrát za dabing - Cena Františka Filipovského za dabování Jojo Pytláka ve filmu Zločin v ráji.
Autor: