Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
15. května 2016 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Příběh fotografie. ‚Napadlo mě, že ji pochovám v náručí,' říká o seniorce s nespavostí studentka

Snímek zachytil okamžik, jak osmnáctiletá Michaela Hrazdirová uklidňuje starší... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek zachytil okamžik, jak osmnáctiletá Michaela Hrazdirová uklidňuje starší... | foto: Archiv Michaely Hrazdirové

ŠANOV/PRAHA Na svém facebookovém profilu uveřejnila fotografii, kde ve svém náručí drží starší ženu trpící nespavostí. Snímek okamžitě vzbudil vlnu pozitivních emocí mezi ostatními uživateli sociální sítě. Podle svých slov se osmnáctiletá Michaela Hrazdirová přitom jen chtěla podělit o svou radost. Ke snímku totiž připsala, že jí práce v domově seniorů, který se specializuje na klienty s Alzheimerovou chorobou, neskutečně naplňuje.

Lidovky.cz: V dubnu uveřejnila fotografii, kde v náručí držíte staršího člověka. Jak se to přihodilo?
Fotka vznikla zcela náhodou. Jsem studentkou 3. ročníku oboru sociální činnost. S tímto studiem je spojena praxe, která probíhá převážně v domovech seniorů a je zaměřena na přímou péči o klienta. Tam, kde vznikla tedy v Domově seniorů Anavita v Šanově na Znojemsku, chodím na praxi a současně o víkendech na brigádu. Klienty všechny znám a mám je moc ráda. Tato klientka trpí dlouhodobě nespavostí. V době poledního odpočinku byla ten den velmi neklidná. A tak mě napadlo, že ji pochovám v náručí. Mám ji moc ráda, připomíná mi moji prababičku, na kterou často vzpomínám. Během chvíle mi v náruči usnula. Měla jsem z toho velkou radost. Jak jsem s klientkou takto seděla, uviděla nás kolegyně a tato velmi silná fotografie byla na světě.

Lidovky.cz: Fotografie vzbudila mezi lidmi velký ohlas. Co na něj říkáte?
O mou radost jsem se chtěla jen podělit, proto jsem ji se svolením vrchní sestry dala na svůj facebookový profil. Z reakcí jsem zaskočena, chtěla jsem se jen podělit o radost, vůbec mě nenapadlo, že by právě tato fotografie mohla mít takový ohlas. Babičce, od dětství mě s dědou vychovávají, psala kamarádka na facebooku, jestli ji může sdílet dál ve skupině lidí, kteří pečují o své postižené děti, příbuzné. A tím se spustila lavina komentářů. Znovu říkám, jsem z toho v rozpacích, současně mě to těší a utvrzuje, že obor, který studuji a chci v něm pracovat, byla správná volba.

Lidovky.cz: Ke snímku jste připsala, že Vás ta práce neskutečně naplňuje a že je něco úžasného, když pomůžete druhému. Vnímáte pomoc druhým jako své životní poslání?
Ano, jsem ráda, baví mě to a naplňuje. Tuto práci musíte chtít dělat. Jestli je posláním neumím asi úplně odpovědět, ale snad ano, protože obecně finančně ohodnocena určitě moc není.

Michaela Hrazdirová

Je osmnáctiletou studentkou střední školy se zaměřením na sociální činnost. V rámci svého studia dochází na praxi do Domova pro seniory v Šanově, kde se stará tamní klienty. Péče je mnohdy zaměřena na osoby stižené Alzheimerovou chorobou, pro které je určena velká část z dostupných lůžek.

Lidovky.cz: Kdy jste se poprvé rozhodla, že budete pomáhat starým a nemocným lidem?
Myslím si, že to bylo v době, kdy se moje babička několik let moc hezky a s láskou starala o svou maminku, moji prababičku. To mi bylo 10 let a bavilo mě prababičku krmit, oblékat, vozit na vozíku, ale také hrát s ní „člobrdo”, to bylo fajn. Možná už tenkrát. Když jsem se pak rozhodovala po základní škole, kam dál, nejdřív jsem moc nevěděla. Až babička s dědou mi řekli o možnosti studia tohoto oboru a následném uplatnění, pomohli mi s výběrem a určitě se trefili. Znají mě totiž opravdu nejlépe.

Lidovky.cz: Tato práce ale zajisté přináší i spoustu stresových situací. Jak se například vyrovnáváte se smrtí?
To ano, někdy je to náročnější. Smrt mě vždycky zasáhne.

Lidovky.cz: Domov seniorů v Šanově je určen z velké části pro osoby stižené Alzheimerovou chorobou a demencí. V čem se péče o tyto lidi liší od těch, kteří takto nemocní nejsou?
Domovy pro seniory, kam chodíme na praxi, jsou určeny z větší části pro osoby s různými stupni demence, Alzheimerovou chorobou a nemoci spojené se stářím. Péče je především zaměřena na přímou obslužnou péči s ohledem na stupně postižení. Péče ošetřovatelská i péče osobní je vedena k zachování co největší samostatnosti klientů. Klientům je věnována velká péče i z oblasti aktivizací, tak aby jen „neleželi“ a nebyli vyřazeni se sociálních kontaktů. V Anavitě, kde tato fotka vznikla, se dělá takzvaná vztahová péče. Znamená to, že se snažím u každého klienta zjistit, co má rád a co mu naopak vadí, zda mají nějaké denní rituály, zkrátka pracujeme individuálně s osobní historií každého člověka. Hodně se v Šanově od kolegů v tomto směru učím, jsou tady všichni skvělí.

Lidovky.cz: Máte i Vy během praxe na starosti onu přímou obslužnou péči?
Ano mám, konkrétně sem patří osobní hygiena, polohování klientů, jejich krmení či zmíněná aktivizace.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!