16. března 2015 6:07 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Svěrák dostane čestný doktorát. Za zásluhy o rozvoj jazykové kultury

Největší odměna pro mě? Smích, řekl oceněný Zdeněk Svěrák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Největší odměna pro mě? Smích, řekl oceněný Zdeněk Svěrák | foto: MAFRA - Dan Materna

HRADEC KRÁLOVÉ Univerzita Hradec Králové 25. března udělí čestný doktorát a zlatou medaili dramatikovi, herci, scenáristovi a textaři Zdeňku Svěrákovi za zásluhy o rozvoj jazykové kultury v naší společnosti. "Naše univerzita vychovává zhruba ze 40 procent svých studentů kantory a osobnost Zdeňka Svěráka je pro nás příkladem ryzího učitele, navíc je autorem divadelních her," řekl univerzitní kancléř Ondřej Tikovský.

Svěrák jako absolvent Vysoké školy pedagogické učil na několika místech v republice. Po několika letech učitelskou dráhu opustil, aby mohl pracovat v tehdejším Československém rozhlase.

Narodil se 28. března 1936 v Praze. Na svém kontě má filmové komedie, divadelní a rozhlasové hry, zlidovělé texty písní či povídky. Je jedním ze spoluautorů fenoménu liptákovského génia Járy Cimrmana. Pro divadlo pojmenovaném po fiktivním českém velikánovi připravil v roce 1967 první hru Akt, na dalších spolupracoval s Ladislavem Smoljakem.

PSALI JSME:

Svěrák získal mnoho ocenění, například loni na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech převzal Cenu prezidenta festivalu za přínos české kinematografii. Českou republiku proslavil se svým synem režisérem ve světě filmu v roce 1996 snímkem Kolja, který tehdy získal Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film. Zdeněk Svěrák k němu napsal scénář a hrál v něm hlavní roli. Slavnostní zasedání akamické obce a promoční akt se uskuteční ve středu 25. března od 14:00 v aule Objektu společné výuky UHK v Hradecké ulici.

Hradecká univerzita naposledy v roce 2013 ocenila čestným doktorátem a zlatou medailí kardinála Dominika Duku. Škola tehdy ocenila Dukův přínos ke vzniku oboru Politologie - latinskoamerická studia na královéhradecké univerzitě a k rozvoji její vědecké spolupráce s vysokými školami v zemích Střední a Jižní Ameriky.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz