3. listopadu 2017 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

SYNEK: Konečně pátek? Jsem kutil, budu stavět kůlnu a zahradničit na chalupě

Ondřej Synek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Synek. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Konečně se zase pustím do svého nejnovějšího projektu: na chalupě stavím kůlnu na dříví. Už jsem stloukl konstrukci a střechu, takže mám zhruba dvě třetiny práce za sebou. Teď na podzim dám ještě plech na střechu, přidělám dveře a na jaře chci kůlnu opláštit hoblovaným dřevem a natřít, aby ladila s chalupou.

Zatím jsem dětem stloukl věž se skluzavkou a houpačkou, postavil dřevěné garážové stání a sám jsem vybudoval bazén. Kutilství mě strašně baví, hlavně práce se dřevem: je hezké a tvárné a člověk hned vidí výsledek své práce. Také pokaždé, když něco dokončím, stojím a deset minut se dívám – kochám se.

Otec byl nástrojař a od malinka mě k ruční práci vedl, už jako malý jsem vrtal, řezal nebo zedničil. Nemám problém dělat rukama – je to pro mě odpočinek, při kterém si vyčistím hlavu. Veslování je totiž nejen fyzicky, ale taky dost psychicky náročné, takže je důležité mít na trénink a závody připravenou i hlavu. Proto se tak těším na pátek: vím, že budu moci dělat něco jiného a odreagovat se.

Dalším mým hobby, na které mám čas většinou jen o víkendu, je naše zahrada. A hlavně trávník, to moje skoro až vášeň. Prostě se mi libí hezký trávník, rád ho hnojím, zalévám a když ho napadne nějaká houba nebo plíseň, hned vymýšlím, co s ním. Přes cestu je dokonce takový nevyužívaný plácek, a tak jsem se pustil i do něj. Sekám tam trávu, vysadil jsem na něm pár keřů a stromků, abychom z chalupy měli výhled na něco hezkého. 

Mám rád upravené prostředí, žádnou džungli. Jsem totiž vyučený zlatník a detailista. Nepořádek se mi nelíbí – když se někde ulomí větev, hned ji seberu, nenechávám ji jen tak ležet. Na naši zahradu ale nejsem sám. Máme kamarádku zahradnici, která nám radí, a pomáhají i sousedi. Teď jsme se od nich například dozvěděli, že máme na zahradě špatnou meruňku – roste nám už tři roky a pořád neplodí, není to totiž samosprašný druh, takže k ní budeme potřebovat ještě jednu. Máme také jabloň, třešeň a pár druhů ovoce pro děti a keříky rajčat, ale jinak je naše zahrada spíš okrasná. Já se prostě rád kochám.

Veslování mám sice na prvním místě, ale hrozně rád jezdím na horském kole. I během sezony jej používám jako tréninkový prostředek a občas vyrazím na cyklistické závody, jezdím třeba na Kolo pro život, největší bikerský seriál v Česku. Protože se závody konají po celé republice, začíná příprava na takovou akci už v pátek, abych v sobotu brzo ráno mohl vyskočit z postele a hned vyrazit. A když nejsou žádné závody, vyjedu na kolo se svými dvěma dětmi. Jen tak se o víkendu válet mi od narození toho prvního už sedm let nejde.

Ondřej Synek, český veslař, mistr světa

Najdete na Lidovky.cz