Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -4 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Transgender aktivistka urazila indickou náboženskou menšinu, teď čelí kritice

Yanivová s mužem v turbanu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Yanivová s mužem v turbanu. | foto: Twitter / Simran Jeet Singh

Vancouver Kanadská transgender aktivistka Jessica Yanivová vzbudila pobouření v komunitě indických sikhů. Na sociální síti se totiž vyjádřila urážlivě o muži v turbanu, který vedle ní seděl.

„Jsem pyšná lesba. Nikdy se nevzdám boje za rovnost lidských práv,“ tvrdí o sobě Yanivová. Jeden z uživatelů Twitteru ji nedávno označil za novodobou Rosu Parksovou, což byla slavná aktivistka bojující za práva Afroameričanů v 50. letech. Pár dnů na to ale paradoxně přišlo nařčení z rasismu.

Příspěvek Jessicy Yanivové, který pobouřil veřejnost.

Příspěvek Jessicy Yanivové, který pobouřil veřejnost.

„Yanivová poslala rasistickou zprávu, v níž nazvala muže slovem začínajícím na ‚f‘ (fu*ker), jen proto, že měl turban,“ napsal minulý týden sikhský aktivista Simran Jeet Singh na Twitter. Mnoho lidí začalo Yanivovou nevybíravě obviňovat z rasismu, a to nejen pod tímto příspěvkem, ale i pod příspěvky na jejím účtu.

Proti negativnímu označení vystoupila i sikhskská aktivistka a právnička Jo Kaurová. „Samozvaná aktivistka za lidská práva a práva LGBTQIA+ komunity a bojovnice za sociální spravedlnost šíří rasismus proti sikhskému muži v turbanu a ještě to veřejně sdílí,“ napsala Kaurová. „Nejsou to jen konzervativci, kdo je netolerantní k Sikhům a dalším náboženským menšinám a lidem snědé pleti,“ dodala.

Sama transgender aktivistka se za svůj přešlap omluvila na Instagramu.

„Omlouvám se všem, které jsem urazila. To, co jsem udělala, bylo docela rasistické. Nemyslela jsem to tak. Podělala jsem to,“ uvedla. „Žertovala jsem s přáteli a udělala špatný vtip, který se nepovedl,“ kála se aktivistka. „Hlavně se omlouvám tomu muži, kterého jsem si vybrala, a komunitě, kterou reprezentuje,“ vysvětlila.

Sikhové pochází z Indie, odkud ale v posledních desítkách let utíkají před projevy nesnášenlivosti. K poznání jsou snadno kvůli charakteristickému turbanu a plnovousu. Velké jsou jejich komunity zejména ve Velké Británii a nebo právě v Kanadě.

Jessica Yanivová se do hledáčku médií dostala i poté, co se se začala soudit s kosmetickým salonem, který odmítl udělat brazilskou depilaci jejích mužských genitálií.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...