24. září 2017 12:18, aktualizováno  20:05 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Herec Jan Tříska leží ve vážném stavu v nemocnici po pádu z Karlova mostu

Jan Tříska (2012). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Tříska (2012). | foto: Ladislav Němec, MAFRA

PRAHA Jan Tříska, kterému bylo v listopadu minulého roku 80 let, leží ve vážném stavu v pražské Vojenské nemocnici ve Střešovicích. V sobotu odpoledne spadl z Karlova mostu do Vltavy. Skočili pro něj dva cestující z okolo projíždějící lodi a až do příjezdu záchranářů ho oživovali. Policie případ vyšetřuje.

Událost se stala v sobotu po 16:00. „Muž po vytažení z vody nejevil známky života. Lidé, kteří ho z vody vytáhli, ho proto resuscitovali za pomoci rad operátora záchranné služby. Když ho záchranáři přebírali, měl už obnovenou srdeční funkci,“ uvedla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová. Záchranáři poté pacienta uvedli do umělého spánku, zajistili mu dýchací cesty a převezli ho do Ústřední vojenské nemocnice.

Záchranáři v sobotu odváželi Jan Třísku. Herec spadl z Karlova mostu do Vltavy.
Záchranáři v sobotu odváželi Jan Třísku. Herec spadl z Karlova mostu do Vltavy.

„Mohu potvrdit, že se jednalo o muže ročník 1936, tedy ve věku 80 let,“ řekl iDNES.cz pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan. 

Jak Tříska z mostu spadl, není jasné, policie to vyšetřuje. Zatímco záchranáři hovořili v sobotu o pádu, podle hasičů z Karlova mostu skočil.

Záchranáři a hasiči o události v sobotu informovali bez identity zraněného. Až v neděli vyšlo najevo, že jde o herce Jana Třísku. 

Hlavní hrdinové filmu Po strništi bos (2017) v podání herců (zleva): Hynka...
Ondřej Vetchý (vlevo) a Jan Tříska ve filmu Po strništi bos (2017).

Tříska měl od pondělí natáčet film Na střeše s režisérem Jiřím Mádlem. „Z důvodu jeho vážného zranění jsme prozatím odložili natáčení. O situace nemáme podrobnější informace a nebudeme se k ní vyjadřovat. Nový začátek natáčení řešíme a oznámíme ho prostřednictvím našeho PR servisu,“ řekla iDNES.cz mluvčí projektu Ulijana Donátová.

Mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke sdělila, že pacient je ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče. „Několikrát mi říkal, že vždycky před natáčením chodí čerpat sílu a prosit o štěstí na Karlův most, kde sahá na sochy,“ řekl České televizi Mádl. Tříska se podle něj na natáčení filmu Na střeše těšil. Absolvoval už kostýmovou zkoušku. „Dlouho jsme zkoušeli, Honza byl v perfektní kondici. Pořád mě informoval o tom, jak běhá a jak se připravuje s textem,“ dodal Mádl.

Tříska si jako jeden z nejtalentovanějších herců generace 60. let vysloužil přezdívku český Marlon Brando. Po emigraci dokázal prorazit i v Hollywoodu. Natočil v Americe 44 filmů, z nich dva s Milošem Formanem - Ragtime a Lid versus Larry Flynt.

Po emigraci se komunistický režim v Československu snažil Třísku, který měl vždy blízko k disentu, vymazat z povědomí lidí. Filmy či například televizní seriál F.L.Věk, ve kterých hrál, se nesměly vysílat. Po změně režimu v roce 1989 se vrátil do českého povědomí triumfálními výkony v roli krále Leara na jevišti a jako učitel Igor Hnízdo ve filmu Obecná škola.

Jan Tříska (vlevo) s herečkou Terezou Voříškovou a režisérem Janem Svěrákem...
Jan Tříska (2008).
Jan Tříska s manželkou Karlou Chadimovou v roce 2008.
Jan Tříska s Václavem Havlem (srpen 2003).

V Česku se po roce 1989 objevil také například ve filmech Řád, Rok ďábla, Želary, Jedna ruka netleská, Horem pádem, v poslední době ve filmu Jana Svěráka Po strništi bos. Také hraje v televizi. V divadle vystupuje například na Letních shakespearovských slavnostech, hrál i v Divadle Na Jezerce.

Od roku 1982 žije v Los Angeles s manželkou Karlou, původně herečkou, dnes manažerkou v hotelu Bel Air, s kterou mají dcery Karlu a Janu. Je znám jako asketa, má rád pořádek, dobrou a zdravou kuchyni, nekouří, nepije alkohol, nevyhledává večírky a běhá. Pěstuje kaktusy, zajímá se o jazyky, studuje mapy.

Film Na střeše má být třetím scenáristickým (po Pojedeme k moři a komedii Celebrity s.r.o.) a druhým režijním počinem Jiřího Mádla. Předlohou absolvoval studia scenáristiky v USA. Jde o příběh osamělého starého pána, jemuž do života vtrhne Vietnamec. Mádl již musel projekt několikrát odsunout.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz