25. září 2010 18:17 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

V USA zemřel vědec českého původu, jenž naučil stroje mluvit

Frederick Jelinek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Frederick Jelinek | foto: Johns Hopkins UniversityReprofoto

Ve Spojených státech v 77 letech zemřel vědec českého původu Frederick Jelinek, díky jehož výzkumu dnes počítače a další stroje dokážou rozpoznat řeč.

Informoval o tom deník The New York Times (NYT). Informatik a počítačový lingvista, který se narodil v Kladně, ve svém oboru získal proslulost zejména díky svému průlomovému výzkumu pro společnost IBM na počátku 70. let. V roce 2001 Jelinek obdržel čestný doktorát matematicko-fyzikálních věd Univerzity Karlovy (UK).

Jeho otec Vilém byl židovského původu a k judaismu konvertovala i jeho matka. Během nacistické okupace tak pozdější významný vědec nesměl chodit do školy a vzdělával se v židovské komunitě. "Moji spolužáci a učitelé byli postupně posíláni do různých koncentračních táborů," vzpomínal Jelinek při přebírání čestného doktorátu v Praze.

V koncentračním táboře v Terezíně zahynul i jeho otec. Zbytek rodiny, matka Trudy a Jelinekova sestra, ale válku přežil - podle norimberských zákonů byly považovány za židovské míšence.

Československo rodina opustila v roce 1949 kvůli omezeným možnostem, které život v zemi ovládnuté komunisty poskytoval, a usídlila se v New Yorku. Zde Jelinek posléze ve večerních kurzech vystudoval elektroinženýrství na městské vysoké škole. Díky dobrým výsledkům byl přijat na proslulý Massachusettský technologický institut (MIT), kde později získal doktorát.

Na této vysoké škole také učil, stejně jako na Harvardově univerzitě a Cornellově univerzitě.

Dva tábory
Poté na začátku 70. let nastoupil do IBM. Problematikou rozpoznávání řeči se tehdy podle deníku The New York Times zabývaly dva tábory. Jeden tvořený lingvisty tvrdil, že nejlépe rozpoznávají řeč lidé, a proto by se počítačové modely pro její dekódování měly řídit lidskými koncepty - syntaxí, gramatikou a významy.

Jelinek patřil do druhé skupiny vědců, kteří prosazovali řešení vlastní strojům. Vědec českého původu tak pro rozpoznávání řeči navrhl statistické nástroje. Slova jsou tak převedena do digitální podoby a počítač se učí poznávat slova a jejich náležitý pořádek ve větách na základě opakovaných vzorců a statistické pravděpodobnosti. Stroje totiž podle Jelineka fungují jinak než lidé. "Letadla také nemávají křídly," řekl v jednom rozhovoru.

"V oboru rozpoznávání řeči šlo o obrat téměř o 180 stupňů, který vedl k většině úspěchů v něm v posledních dvou desetiletích," řekl NYT viceprezident společnosti Google pro vyhledávání Alfred Spector. Podle výzkumníka společnosti IBM Davida Nahamooa pak byl Jelinek "obrem, pokud šlo aplikaci statistických technik při rozpoznávání řeči".

Přátelství s Formanem
Jelinek získal americké občanství v roce 1955. Styky se svou vlastí ale nikdy nepřestal udržovat. Českým vědeckým kolegům například posílal odbornou literaturu. Po pádu komunistického režimu zase pomohl přesvědčit IBM, aby v Praze vybudovala výpočetní středisko.

Do Československa se poprvé vrátil v roce 1957. Mimo jiné se setkal i s přítelem z dětství Milošem Formanem. Pozdější oscarový režisér jej seznámil se scénáristkou Milenou Tobolovou. Jelinek si ji po mnoha peripetiích, kdy ji komunisté nechtěli pustit do USA, v roce 1961 vzal za ženu.

Jelinek zemřel 14. září v Baltimoru. Příčinou smrti bylo selhání srdce.

ČTK