30. srpna 2019 12:35 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

‚Vracím se do školy!‘ Matthew McConaughey bude profesorem na univerzitě

Matthew  McConaughey bude profesorem na univerzitě v Texasu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matthew McConaughey bude profesorem na univerzitě v Texasu. | foto: Twitter.com/@McConaughey

Austin (Texas)  Známého amerického herce Matthewa McConaugheyho texasská univerzita jmenovala profesorem. Učit bude na Katedře rozhlasových a televizních studií. Jeho nová práce způsobila na Twitteru vlnu reakcí.

Na univerzitě v texasském Austinu McConaughey působil už od roku 2015. Jako hostující učitel vypomáhal s výukou předmětu o tvorbě filmu a nyní za tuto práci dostal od univerzity odměnu. „Jako uznání za vynikající práci učitele a mentora studentů univerzity v Texasu a s úctou k jeho kariéře oceňovaného herce a producenta byl Matthew McConaughey jmenován profesorem na Moody College of Communication (název fakulty) počínaje podzimem roku 2019,“ píše se v oficiálním stanovisku univerzity.

Matthew McConaughey s herečkou Jennifer Lawrence
Matthew McConaughey ve filmu Klub poslední naděje

Ve stanovisku je dále zmíněno, že McConaughey za dobu své práce od roku 2015 vypracoval osnovu filmového kurzu, která poskytuje jedinečný, zákulisní pohled na každou fázi filmové produkce, a tak si právem zaslouží ocenění v podobě jmenování profesorem. 

Tato skutečnost vyvolala vlnu reakcí na Twitteru. „Představte si, jak Matthew McConaughey seznamuje žáky se sylabem,“ zněl jeden z komentářů na Twitteru. „Vracím se do školy!“ napsala uživatelka Jennifer Corcoranová a i další komentáře se nesly v podobném duchu.

Matthew McConaughey přebírá Oscara v kategorii nejlepší herec za roli ve filmu Klub poslední naděje

Matthew McConaughey přebírá Oscara v kategorii nejlepší herec za roli ve filmu Klub poslední naděje

Matthew McCounaghey na univerzitě v Texasu promoval v roce 1993 a od té doby stihl mnoho filmových rolí. Například v roce 2005 si zahrál s Penélope Cruzovou ve filmu Sahara. Ve stejném roce ho navíc časopis People označil za nejvíce sexy muže roku. 

Jeho patrně nejúspěšnější rolí je postava muže nakaženého virem HIV, který bojuje proti farmaceutickým společnostem ve filmu Klub poslední naděje. V roce 2014 si za tuto roli odnesl Oscara i Zlatý glóbus. Zahrál si také v úspěšném seriálu True Detectvie (Temný případ), na jehož tvorbě se podílel i jako jeden z producentů. 

lujLuboš Jirsa