Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ve věku 79 let zemřel básník a novinář Günter Motýl, který v Ostravě spoluzakládal Občanské fórum

Básník Günter Motýl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Básník Günter Motýl. | foto: Reprofoto/Facebook: Tomáš Netočný

Ostrava Ve středu zemřel ve věku 79 let novinář a básník Günter Motýl, který byl svou prací spojen především s Ostravou a Hlučínskem. V roce 1989 spoluzakládal ostravské Občanské fórum, stál také u zrodu prvních porevolučních nezávislých novin v Ostravě. Ve čtvrtek o úmrtí informoval syn Ivan Motýl. Poslední rozloučení se uskuteční v ludgeřovickém kostele svatého Mikuláše 25. ledna ve 14:00.

Günter Motýl se narodil 29. října 1940 v ostravských Petřkovicích. V 60. letech jeho verše tiskl především časopis Sešity pro mladou literaturu. „Básně mu ale tiskl i časopis Tvář, Plamen či ostravský Červený květ. V Klatovech pak potkal manželku Herminu, založil rodinu a stal se redaktorem deníku Večerní Plzeň,“ uvedl Motýl.

S nástupem normalizace byl ovšem večerník zakázán. Dalších dvacet let strávil Günter Motýl v dělnických pozicích u klatovského Povodí Vltavy a posléze v ostravské Nové huti Klementa Gottwalda. Poezie se ale nevzdal a v roce 1982 vydal jako samizdat sbírku Kratinky. V jeho ostravském domě se také občas scházeli lidé z ostravských nezávislých struktur.

„V listopadu 1989 spoluzakládal Občanské fórum v Ostravě a stál také u zrodu prvních krajských nezávislých novin - Moravskoslezského dne. V letech 1991 až 1996 pracoval v Lidových novinách,“ dodal Motýl mladší. Po odchodu z Lidových novin pracoval pro regionální periodika na Ostravsku.

V roce 2011 vydal básnickou sbírku Ještě tak aby oči slzely. Jeho tvorba je součástí výboru ostravské poezie Briketa (2014) a i přes svůj vysoký věk se rád zúčastňoval literárních večerů, předloni třeba vystupoval na Měsíci autorského čtení. Nemoc, kterou lékaři objevili letos na počátku roku, Günterovi Motýlovi vzala život prakticky v řádu dnů. Zemřel doma v kruhu rodiny.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!