10. listopadu 2011 13:40, aktualizováno  17:41 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel básník Ivan Martin Jirous. Legenda českého undergroundu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Ivan M. Jirous | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan M. Jirous | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Zemřel básník a legenda českého undergroundu Ivan Martin Jirous, zvaný Magor. Básník zemřel doma v Praze, bylo mu 67 let. Lidovým novinám to potvrdili jeho nejbližší přátelé.

Ivan Martin Jirous byl významným představitelem českého disentu. Stal se symbolem odporu proti komunistickému režimu.

Vážné zdravotní problémy měl Jirous už letos v létě, kdy byl hospitalizován ve střešovické vojenské nemocnici. Kvůli špatnému zdravotnímu stavu se také nemohl zúčastnit letošního ročníku trutnovského festivalu, který měl na programu básníkovo autorské čtení.

Václav Havel: Byl to můj dobrý kamarád

"Zpráva o smrti Ivana Jirouse mne hluboce zasáhla a cítím se všemi, kteří mu byli blízko. Byl po dlouhá léta můj dobrý kamarád, který významně ovlivnil společenský pohyb v naší zemi. Jsem rád, že se Magor dožil lepších časů, o které se sám nemálo zasloužil a myslím na něj a na jeho dílo."

"Byl to velký český básník. Byl to hrdina, dlouholetý vězeň, který se nikdy neshrbil," řekl ČTK ministr zahraničí a Jirousův přítel Karel Schwarzenberg. "Je to tragédie, že nám zemřel," dodal.

Další kamarád František Stárek zvaný Čuňas s velkým pohnutím v hlase ČTK řekl, že i když se musí počítat vždy se vším, skon kamaráda ho zaskočil a nyní hýbe jeho emocemi. "Underground přišel o svoji včelí královnu a země o nejskvělejšího básníka," podotkl.

Fotogalerie:

Podívejte se na momentky z Jirousova života.

'Magor' Jirous na koncertě Deset let bez Mejly, k desátému výročí úmrtí Mejly Hlavsy.


Ivan Martin Jirous se narodil 23. září 1944 v Humpolci. Mezi jeho nejslavnější básnické sbírky patří Magorovy labutí písně, za které obdržel cenu Toma Stopparda. Poprvé soubor vyšel v samizdatu v osmdesátých letech.

Magorova summa, což je soubor všech jeho dosavadních básnických sbírek, zvítězila v roce 1998 v anketě Lidových novin Kniha roku. V roce 2006 vydal soubor dopisů, které posílal svým partnerkám Věře a Juliáně z vězení. Za knihu získal Cenu Jaroslava Seiferta a znovu cenu Kniha roku Lidových novin.

Básník Ivan Jirous

Nejvíce se proslavil prostřednictvím kapely The Plastic People of the Universe. Byl jejím uměleckým vedoucím. V sedmdesátých a osmdesátých letech byl z politických důvodů opakovaně vězněn. Živil se jako noční hlídač nebo zahradník.

Co LN psaly o Ivanu M. Jirousovi:

Podepsal Chartu 77. Po sametové revoluci se stal členem PEN klubu. Politicky aktivní byl i po revoluci, obhajoval například postavení vojenské základny NATO v Brdech.

Poprvé se Jirous oženil s básnířkou a historičkou umění Věrou Vařilovou, podruhé s malířkou Juliánou Stritzkovou. S ní má dvě dcery.

Magorovy labutí písně

- - -

Jak dlouho bože ještě snesu
že žiju v ustavičném stresu?

Tak dlouho jak se Tobě zachce
potrvá moje frustrace

Pokorný jsem přemáhám strach
dnes budu Tě prosit v modlitbách

abys mi aspoň po tom všem
položil do úst k básním šém

- - -
Nebe polité inkoustem
růžově hlohy kvete zem
vlahé se chystá povětří
na loktech pohoupat vás tři

Přesto tě trochu zamrazí
když dáváš hlohy do vázy
vždycky už budeš vidět v nich
hlohy ze dvora v Kartouzích

Po mojí levici pokojně usnul vrah
usnuli andělé ve hlohu korunách
a ty už taky spíš které jsem svoji touhu
schovat se pokusil do básně o hlohu

Lidovky.cz
  • 5Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.