Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Pohřeb bývalého šéfa rozvědky bude v pátek. Ivo Schwarz zemřel v 54 letech

Ivo Schwarz v roce 2009. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Schwarz v roce 2009. | foto: Michal KamarytČTK

Praha Bývalý ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Ivo Schwarz zemřel. Letos v srpnu by se dožil 55 let. Schwarz vedl civilní rozvědku v letech sedm let (2007 - 2014), poté působil jako velvyslanec v Izraeli. Na twitteru o úmrtí informoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Pohřeb Iva Schwarze bude veřejný, uskuteční se v pátek v Plzni.

Schwarz zemřel podle informací LN po těžké nemoci. Byl ženatý a měl dvě děti. Z dosavadních osmi ředitelů ÚZSI od vzniku samostatného Česka byl tím nejdéle působícím.

Poslední rozloučení

Rozloučení s Ivo Schwarzem, bývalým velvyslancem ČR v Izraeli, se uskuteční v pátek 5. 4. ve 12:30 v Plzni. Dle informací z okruhu rodiny bude obřad veřejný.

„S panem Schwarzem jsem byl v úzkém kontaktu ještě jako ministr. Věděl jsem přirozeně o jeho zákeřné nemoci. Bojoval s ní ze všech sil a s obdivuhodnou statečností. Hlubokou soustrast rodině i přátelům,“ napsal bývalý ministr obrany a zahraničí Stropnický, který Schwarze v Izraeli vystřídal loni v říjnu.

„Odešla jedna z výrazných osobností zpravodajské komunity v ČR. V našich myslích jsme s jeho blízkými. Ať jeho duše odpočívá v pokoji,“ uvedla na twitteru Bezpečnostní informační služba.

V roli šéfa rozvědky zažil pět premiérů

O velkou ztrátu pro bezpečnostní a diplomatickou komunitu České republiky jde také podle senátora a bývalého velvyslance Pavla Fischera. „Zemřel spravedlivý a čestný člověk, věrný naší vlasti,“ napsal na twitteru europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Schwarz, který vystudoval ekonomiku a řízení výroby na strojní fakultě Vysoké školy strojní a elektrotechnické, se po pádu totality stal důstojníkem policie. V 90. letech působil v rámci cizinecké a pohraniční policie.

V roce 1999 přešel do Úřadu pro zahraniční styky a informace (česká civilní rozvědka), kde byl ředitelem odboru zahraničních styků, od roku 2003 byl náměstkem ředitele tohoto úřadu a bezpečnostním ředitelem.

V květnu roku 2007 se za druhé vlády Mirka Topolánka (ODS) stal ředitelem rozvědky. V čele špionů působil během vlády dalších čtyř premiérů (Jan Fischer, Petr Nečas, Jiří Rusnok a Bohuslav Sobotka) až do roku 2014, kdy získal post velvyslance v Izraeli. V říjnu roku 2018 ho nahradil Martin Stropnický.

Schwarz se významným způsobem podílel na projektu zveřejnění řady případů totalitních komunistických tajných služeb, zejména v rámci projektu veřejně přístupné, takzvané virtuální i-badatelny. Dne 28. října 2013 jej prezident Miloš Zeman jmenoval brigádním generálem.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...