2. dubna 2019 8:11, aktualizováno  9:01 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Pohřeb bývalého šéfa rozvědky bude v pátek. Ivo Schwarz zemřel v 54 letech

Ivo Schwarz v roce 2009. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Schwarz v roce 2009. | foto: Michal KamarytČTK

Praha Bývalý ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Ivo Schwarz zemřel. Letos v srpnu by se dožil 55 let. Schwarz vedl civilní rozvědku v letech sedm let (2007 - 2014), poté působil jako velvyslanec v Izraeli. Na twitteru o úmrtí informoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Pohřeb Iva Schwarze bude veřejný, uskuteční se v pátek v Plzni.

Schwarz zemřel podle informací LN po těžké nemoci. Byl ženatý a měl dvě děti. Z dosavadních osmi ředitelů ÚZSI od vzniku samostatného Česka byl tím nejdéle působícím.

Poslední rozloučení

Rozloučení s Ivo Schwarzem, bývalým velvyslancem ČR v Izraeli, se uskuteční v pátek 5. 4. ve 12:30 v Plzni. Dle informací z okruhu rodiny bude obřad veřejný.

„S panem Schwarzem jsem byl v úzkém kontaktu ještě jako ministr. Věděl jsem přirozeně o jeho zákeřné nemoci. Bojoval s ní ze všech sil a s obdivuhodnou statečností. Hlubokou soustrast rodině i přátelům,“ napsal bývalý ministr obrany a zahraničí Stropnický, který Schwarze v Izraeli vystřídal loni v říjnu.

„Odešla jedna z výrazných osobností zpravodajské komunity v ČR. V našich myslích jsme s jeho blízkými. Ať jeho duše odpočívá v pokoji,“ uvedla na twitteru Bezpečnostní informační služba.

V roli šéfa rozvědky zažil pět premiérů

O velkou ztrátu pro bezpečnostní a diplomatickou komunitu České republiky jde také podle senátora a bývalého velvyslance Pavla Fischera. „Zemřel spravedlivý a čestný člověk, věrný naší vlasti,“ napsal na twitteru europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Schwarz, který vystudoval ekonomiku a řízení výroby na strojní fakultě Vysoké školy strojní a elektrotechnické, se po pádu totality stal důstojníkem policie. V 90. letech působil v rámci cizinecké a pohraniční policie.

V roce 1999 přešel do Úřadu pro zahraniční styky a informace (česká civilní rozvědka), kde byl ředitelem odboru zahraničních styků, od roku 2003 byl náměstkem ředitele tohoto úřadu a bezpečnostním ředitelem.

V květnu roku 2007 se za druhé vlády Mirka Topolánka (ODS) stal ředitelem rozvědky. V čele špionů působil během vlády dalších čtyř premiérů (Jan Fischer, Petr Nečas, Jiří Rusnok a Bohuslav Sobotka) až do roku 2014, kdy získal post velvyslance v Izraeli. V říjnu roku 2018 ho nahradil Martin Stropnický.

Schwarz se významným způsobem podílel na projektu zveřejnění řady případů totalitních komunistických tajných služeb, zejména v rámci projektu veřejně přístupné, takzvané virtuální i-badatelny. Dne 28. října 2013 jej prezident Miloš Zeman jmenoval brigádním generálem.

Lidovky.cz