13. prosince 2015 11:06, aktualizováno  12:15 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel legendární hlasatel Vladimír Fišer. Hlas, který oznámil srpnovou okupaci

Zemřel hlasatel Vladimír Fišer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemřel hlasatel Vladimír Fišer. | foto: Reprofoto

Ve věku 81 let zemřel v noci na sobotu hlasatel a dabér Vladimír Fišer. V roce 1968 jako první na rozhlasových vlnách oznámil okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, uvedl Český rozhlas.

„Přiběhl Mirek Zázvorka (tehdejší vedoucí zpravodajské směny - pozn. red.) a oznámil mi, že vojska překročila hranice a povídá: prosím tě, jenom říkej občas, ať lidé neodcházejí od přijímačů, že budeme vysílat důležitou zprávu, což jsem dělal. Pak jsem si k tomu ještě přidával: vzbuďte své známé. A pak to provolání přišlo, já jsem ho přečetl, tak jak je reprízováno dodneška, a četl jsem to ještě několikrát, až do doby, kdy skutečně už bylo jasné, že vysílače vypadly, a kdy bylo třeba vyklidit pracoviště, protože už se blížili ,vojáčkové ́, kteří měli v ruce samopaly, a už se ozývala venku střelba a už bylo po všem,“ cituje Český rozhlas vzpomínku hlasatele, který při noční službě 21. srpna 1968 slavil s kolegy své narozeniny.

Fišer se narodil 21. srpna 1934 v Čisté na Rakovnicku. Po maturitě na obchodní akademii (1953) působil v Československém rozhlase v Praze. Byl hlasatelem zpravodajských a publicistických pořadů (1953 až 1984), poté moderoval pořad Dobré jitro. V období 1987 až 1993 Fišer pracoval jako redaktor programové propagace. Spolupracoval také s Československou televizí a Krátkým filmem. Fišerův hlas mohou posluchači znát také z rozhlasových her nebo dabingu. Daboval například postavu hlasatele Kenta Brockmana ze seriálu Simpsonovi.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz