15. prosince 2013 19:30, aktualizováno  20:34 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel Peter O'Toole, představitel Lawrence z Arábie

Peter O'Toole, představitel Lawrence z Arábie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peter O'Toole, představitel Lawrence z Arábie | foto: WikipediaReprofoto

LONDÝN Irský herec Peter O'Toole zemřel. Známému představiteli hlavní role ve filmu Lev v zimě nebo v legendárním eposu Lawrence z Arábie bylo 81 let. Osmkrát byl O'Toole nominován na Oscara.

Podle stanice BBC o úmrtí informoval hercův agent Steve Kenis. "Byl jedinečný v nejlepším slova smyslu a gigantem ve svém oboru," řekl Kenis. Herec prý zemřel již v sobotu v nemocnici po dlouhé a těžké nemoci.

Mezinárodní uznání a první oscarovou nominaci získal O'Toole již před 50 lety, a to za výkon ve snímku Lawrence z Arábie (1962) režiséra Davida Leana. Herec v něm ztělesnil známého britského důstojníka, archeologa a spisovatele Thomase Edwarda Lawrence, muže, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě.

Jinak byl nominován na Oscara celkem osmkrát. V roce 2003 získal alespoň čestnou zlatou sošku. Původně ji ani nechtěl převzít s tím, že by ocenění rád získal za konkrétní úlohu.

O´Tool také jako muž historie

O'Toole měl vůbec štěstí na role významných mužů historie. Jako král Jindřich II. se objevil v Becketovi (1964; s Richardem Burtonem), stejného panovníka si zopakoval ve Lvu v zimě (1968; s Katherine Hepburnovou), krále Priama si zahrál ve velkofilmu Troja (2004). Byl i císařem Tiberiem ve skandálním Caligulovi (1979), Augustem ve stejnojmenném dvoudílném filmu (Augustus, první císař římský) či papežem ve zdařilém seriálu Tudorovci.

Své kvality předvedl herec i v komediích, například ve snímcích Sbohem, pane profesore, Jak ukrást Venuši nebo Můj oblíbený rok.

K snídani měl herec nejraději skotskou whisky

O'Toole byl v osobním životě známý spíše nezdravým způsobem života. K snídani si prý nejradši pravidelně dopřával skotskou whisky a francouzskou cigaretu.

Naposledy se objevil ve hře v roce 2007 za roli ve filmu Venuše, v němž skvěle zahrál stárnoucího herce, který se zbláznil do mladé ženy. Známý byl ovšem i na divadelních prknech. Ve své generaci patřil k nejlepším divadelním Hamletům, Shylockům či Macbethům.

Život Petera O´Toola

Peter Seamus O'Toole byl synem dostihového bookmakera. Narozen 2. srpna 1932, na jevišti začínal v 17 letech, pracoval i jako poslíček v novinách a později jako redaktor. Herectví vystudoval na londýnské Královské akademii dramatických umění. Stal se členem společnosti Bristol Old Vic, s níž hostoval na významných scénách. Působil také v Královské shakespearovské společnosti ve Strattfordu. Za své umění získal prestižní divadelní Cenu Laurence Oliviera.

Milovník kriketu a ragby měl z dvacetiletého manželství s herečkou Sian Phillipsovou dvě dcery, z nichž Kate se vydala po stopách rodičů. Když bylo O'Tooleovi padesát, postihla jej takzvaná "druhá míza" a zamiloval se do modelky Karen Brownové. Z tohoto vztahu se mu narodil syn Lorcan, rovněž herec. O herci hubené až vyzáblé postavy, ostře řezané tváře a modrých pronikavých očí, proslulém suchým humorem, bylo známo, že jakživ nevkročil do tělocvičny a též ani nežil příliš zdravým způsobem života.

Lidovky.cz, ČTK

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?