Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel Peter O'Toole, představitel Lawrence z Arábie

Peter O'Toole, představitel Lawrence z Arábie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peter O'Toole, představitel Lawrence z Arábie | foto: WikipediaReprofoto

LONDÝN Irský herec Peter O'Toole zemřel. Známému představiteli hlavní role ve filmu Lev v zimě nebo v legendárním eposu Lawrence z Arábie bylo 81 let. Osmkrát byl O'Toole nominován na Oscara.

Podle stanice BBC o úmrtí informoval hercův agent Steve Kenis. "Byl jedinečný v nejlepším slova smyslu a gigantem ve svém oboru," řekl Kenis. Herec prý zemřel již v sobotu v nemocnici po dlouhé a těžké nemoci.

Mezinárodní uznání a první oscarovou nominaci získal O'Toole již před 50 lety, a to za výkon ve snímku Lawrence z Arábie (1962) režiséra Davida Leana. Herec v něm ztělesnil známého britského důstojníka, archeologa a spisovatele Thomase Edwarda Lawrence, muže, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě.

Jinak byl nominován na Oscara celkem osmkrát. V roce 2003 získal alespoň čestnou zlatou sošku. Původně ji ani nechtěl převzít s tím, že by ocenění rád získal za konkrétní úlohu.

O´Tool také jako muž historie

O'Toole měl vůbec štěstí na role významných mužů historie. Jako král Jindřich II. se objevil v Becketovi (1964; s Richardem Burtonem), stejného panovníka si zopakoval ve Lvu v zimě (1968; s Katherine Hepburnovou), krále Priama si zahrál ve velkofilmu Troja (2004). Byl i císařem Tiberiem ve skandálním Caligulovi (1979), Augustem ve stejnojmenném dvoudílném filmu (Augustus, první císař římský) či papežem ve zdařilém seriálu Tudorovci.

Své kvality předvedl herec i v komediích, například ve snímcích Sbohem, pane profesore, Jak ukrást Venuši nebo Můj oblíbený rok.

K snídani měl herec nejraději skotskou whisky

O'Toole byl v osobním životě známý spíše nezdravým způsobem života. K snídani si prý nejradši pravidelně dopřával skotskou whisky a francouzskou cigaretu.

Naposledy se objevil ve hře v roce 2007 za roli ve filmu Venuše, v němž skvěle zahrál stárnoucího herce, který se zbláznil do mladé ženy. Známý byl ovšem i na divadelních prknech. Ve své generaci patřil k nejlepším divadelním Hamletům, Shylockům či Macbethům.

Život Petera O´Toola

Peter Seamus O'Toole byl synem dostihového bookmakera. Narozen 2. srpna 1932, na jevišti začínal v 17 letech, pracoval i jako poslíček v novinách a později jako redaktor. Herectví vystudoval na londýnské Královské akademii dramatických umění. Stal se členem společnosti Bristol Old Vic, s níž hostoval na významných scénách. Působil také v Královské shakespearovské společnosti ve Strattfordu. Za své umění získal prestižní divadelní Cenu Laurence Oliviera.

Milovník kriketu a ragby měl z dvacetiletého manželství s herečkou Sian Phillipsovou dvě dcery, z nichž Kate se vydala po stopách rodičů. Když bylo O'Tooleovi padesát, postihla jej takzvaná "druhá míza" a zamiloval se do modelky Karen Brownové. Z tohoto vztahu se mu narodil syn Lorcan, rovněž herec. O herci hubené až vyzáblé postavy, ostře řezané tváře a modrých pronikavých očí, proslulém suchým humorem, bylo známo, že jakživ nevkročil do tělocvičny a též ani nežil příliš zdravým způsobem života.

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva
Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva

Brit ke své řadě granulí bez obilovin pro malá plemena uvedl na trh i novou řadu kapsiček Brit Care Mini. Ty jsou obohaceny o prebiotika pro dobré...