Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřel Rudolf Filkus, místopředseda poslední československé vlády

Lidé

  10:50
BRATISLAVA - Bývalý místopředseda poslední československé federální vlády premiéra Jana Stráského Rudolf Filkus zemřel v úterý ve věku 86 let. Do politiky vstoupil po listopadu 1989 a odešel z ní v roce 1998, shrnuly na svých webech slovenské deníky Sme a Pravda vrcholné období politické kariéry tohoto významného slovenského ekonoma a vysokoškolského pedagoga.

Rudolf Filkus na snímku z roku 1994 foto: ČTK

V roce 1990 se Filkus stal poprvé poslancem Federálního shromáždění za hnutí Veřejnost proti násilí (VPN), setrval tam do svobodných voleb v témže roce. Po rozštěpení VPN patřil o rok později ke spoluzakladatelům Hnutí za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara. Jako poslanec HZDS se vrátil do federálního parlamentu po volbách v roce 1992.

Ve Stráského vládě působil Filkus do rozdělení československé federace. Po vzniku samostatného Slovenska byl jmenován velvyslancem v Rakousku. V roce 1993 z HZDS odešel a později se stal významným představitelem Demokratické unie Slovenska (DUS), kterou založili spolu s Jozefem Moravčíkem a Milanem Kňažkem. V Moravčíkově vládě byl Filkus v roce 1994 ministrem financí.

Po celý svůj život pracoval Filkus hlavně jako ekonom, připomínají slovenské servery. Dlouhé roky působil ve Slovenské akademii věd a měl titul profesora.

Autoři: ,

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...