7. srpna 2017 19:24, aktualizováno  20:27 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel poslední žijící parašutista vysazený v protektorátu. Generálu Klemešovi bylo 95 let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Generálmajor Jaroslav Klemeš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generálmajor Jaroslav Klemeš | foto: Karel Pešek, MAFRA

PRAHA V pondělí odpoledne zemřel ve věku 95 let generálporučík Jaroslav Klemeš, informoval na Twitteru ministr obrany Martin Stropnický. Klemeš byl poslední žijící parašutista vysazený v protektorátu a dlouholetý patron armádních výsadkářů. Klemeš byl nositelem Řádu bílého lva, nejvyššího státního ocenění.

Klemeš byl poslední žijící československý parašutista, který seskočil do okupované vlasti, aby pomohl domácímu odboji. Byl příslušníkem paradesantního výsadku Platinum - Pewter, což byl výsadek vyslaný během II. světové války z Anglie na území Protektorátu Čechy a Morava.

Radista z operace Platinum, Jaroslav Klemeš. Ikoně československých výsadkářů...
Na dobovém snímku. Radista z operace Platinum, Jaroslav Klemeš. Ikoně...

Klemeš byl také důležitou postavou Pražského povstání, když vysílal z vysílačky v pražských Kobylisích.

Narodil se v roce 1922 v obci Čadca na severu Slovenska, poblíž hranic s Českem a Polskem. V 18 letech emigroval do Maďarska, kde byl krátce vězněn. Následně se přes balkánskou cestu dostal do Sýrie, ze které docestoval do Francie. Zde byl zařazen do spojovací čety v československém zahraničním vojsku a zúčastnil se bojů o Francii.

Po pádu Francie odešel do Velké Británie, kde byl přidělen ke spojovací četě a absolvoval radiotelegrafický kurz. Od roku 1942 byl Klemeš připravován na výsadek na nepřátelské území.


V únoru 1945 byl shozen poblíž Nasavrk u obce Javorná v Železných horách. Výsadek parašutisté absolvovali z paluby letadla Halifax 301. perutě RAF. Klemeš byl jedním ze dvou radistů, kteří se výsadku účastnili. Kromě zpravodajské služby měli za úkol navázat rádiový kontakt s československou exilovou vládou v Londýně v oblasti Českomoravské vrchoviny.

Nejprve se účastnil odboje na Vysočině, v závěru války se přesunul do Prahy. Klemešovo vysílání z května 1945 z Pražského povstání, které pomocí vysílačky pokrýval z bytu v Kobylisích, bylo důležité pro exilovou vládu v Londýně. Převzala ho i britská BBC.

„Informoval o situaci během Pražského povstání, dokonce v určitých okamžicích musel vysílat nekódovaně, otevřenou řečí,“ řekl o něm Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu.

Za komunistického režimu byl Klemeš krátce vězněn a připraven o veškerá vyznamenání, a to včetně medaile za chrabrost. Po návratu z vězení mu byl určen nucený pobyt v Ústí nad Labem a práce v dělnických profesích. Pracoval jako skladník, závozník a řidič ČSAD v Ústí nad Labem. Komunistická StB ho na přelomu 50. a 60. let vedla jako svého spolupracovníka.

Rehabilitován byl v roce 1968 a následně v roce 1990. V roce 1997 mu prezident Václav Havel udělil medaili Za hrdinství a v roce 2013 ho Miloš Zeman povýšil do hodnosti generálmajora ve výslužbě. V říjnu 2016 jej následně Zeman vyznamenal řádem Bílého lva.

Mimo vysokých státních vyznamenání byl například také jmenován čestným občanem Ústí nad Labem a čestným členem Klubu vojenské historie v Ústí nad Labem.

Lidovky.cz, ČTK
  • 12Diskuse
J. Čížek R.I.P. 23:09 7.8.2017
A. Harapak souhlas 22:22 7.8.2017
A. Harapak se všemi níže 22:23 7.8.2017

Najdete na Lidovky.cz