Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel slavný lahůdkář Jan Paukert, vynálezce chlebíčků

Jan Paukert | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Paukert | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Ve věku 91 let zemřel v Praze po krátké těžké nemoci legendární pražský lahůdkář Jan Paukert. Za rodinu známého prvorepublikového podnikatele to oznámil nevlastní syn Richard Švec. Rozloučení se zesnulým by se mělo uskutečnit příští týden.

Majitel pražského lahůdkářství Jan PaukertLahůdkář Jan Paukert je považovaný za "vynálezce" tradičního českého chlebíčku. Jeho podnik na Národní třídě navštěvovaly známé osobnosti, jako Ema Destinnová, Vlasta Burian, Jan Werich a Jiří Voskovec, Hugo Haas či Lída Baarová. Paukertovy lahůdky zásobovaly také stůl rodiny prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Rodinný podnik převzal po Paukertovi jeho nevlastní syn Richard Švec. Do současného projektu však prý nijak nezasahuje. "Firma je pronajata jiné společnosti," uvedl. Dodal, že úmrtí Jana Paukerta činnost podniku neovlivní.

Lahůdkářství Jan Paukert

Jedno z nejslavnějších lahůdkářství Evropy

Tradice podniku sahá do roku 1916, kdy ho založili jako první pražské velkolahůdkářství Jan a Štěpánka Paukertovi. Za první republiky se stal symbolem kvality a patřil mezi nejslavnější lahůdkářské domy v Evropě.

Lahůdkářství Paukert

V sortimentu lahůdkářství jsou tradiční české i evropské lahůdky, chlebíčky, saláty, české uzeniny, francouzské sýry nebo třeba kachní i husí játra. Jednou z hlavních tamních specialit je humrový chlebíček. Podnik nabízí také široký sortiment vín. Zákazníci si mohou vybrat z několika set nejlepších moravských, francouzských, italských, španělských, německých i rakouských značek.

Druhá světová válka a znárodnění firmy v roce 1952 znamenaly konec rodinné tradice. Přestože obchod neměl v době totalitního režimu původní název, Pražané stále nakupovali "u Paukerta".

V říjnu 2008 bylo lahůdkářství pod názvem Jan Paukert znovu otevřeno po rozsáhlé rekonstrukci. Slavnosti se tehdy zúčastnil také dnes zesnulý syn zakladatelů podniku. Podle Švece se Paukert aktivně zapojoval do chodu obnoveného lahůdkářství. "Bral to tak, že může pokračovat v rodinné tradici," uvedl.

Lahůdkářství Jan Paukert

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily
OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily

Český startup Snuggs na jaře minulého roku uvedl na trh menstruační kalhotky. Nyní přichází hned s několika novinkami. S kalhotkami pro silnou menstruaci, novou antibakteriální ochranou funkční vrstvy, dále modelem s vysokým pasem, před týdnem expandoval na Slovensko a bude následovat Německo.