130 let

Malé strany se bojí nerovné hry

Česko

ODS a ČSSD podle předsedy zelených chystají změnu volebního zákona. Velké strany to oficiálně popírají

PRAHA Na politické scéně se opět hovoří o změně volebního zákona. Velké strany se pokouší ještě více zvýhodnit své podmínky na úkor stran menších.

S touto informací přišel ve středu předseda zelených Ondřej Liška. „Dozvěděl jsem se, že ČSSD a ODS vedou již několik týdnů rozhovory o změně volebního systému na většinový,“ řekl Liška Právu s tím, že cílem změny má být úplná likvidace malých stran.

Změnu volebního systému, podle kterého jsou vybíráni poslanci, na většinový by zákonodárci museli vtělit do ústavy. Politici by se však mohli pokusit pouze o změnu volebního zákona a posílení většinových prvků v rámci poměrného systému. O to se už v dobách opoziční smlouvy pokoušeli Miloš Zeman s Václavem Klausem. Tehdy je zarazil Ústavní soud.

Existenci debat mezi ODS a ČSSD na toto téma potvrdil i předseda KSČM Vojtěch Filip. „Také jsem získal tuto informaci, teď to ještě ověřuji. Jinak o tom podle indicií nepochybuji,“ řekl včera LN. Podle něj by mohlo dojít až k oslabení ústavního pořádku.

Občanští i sociální demokraté se na záznam dušují, že žádná podobná jednání nevedli a nevedou. Předseda ODS Mirek Topolánek ironicky přirovnává tyto informace k rádiu Jerevan, místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach zase Liškovi přisuzuje horečku. Kuloární prohlášení politiků obou největších stran však potvrzují spíše slova lídra zelených.

Začala to ČSSD Ze strany občanských demokratů zaznívá přiznání, že debaty o posílení většinových prvků ve volebním zákoně skutečně proběhly. Nabídka k jednáním na toto téma však údajně přišla ze strany sociálních demokratů.

„Proběhla určitá, řekl bych, signalizační setkání, zda by změna volebního zákona ještě do voleb byla schůdná. Problém je v tom, že my sociální demokracii příliš nevěříme, že by změny byly pro nás výhodné,“ prohlásil jeden z občanských demokratů obeznámený s jednáními.

Sociální demokraté svou iniciativu příliš potvrdit nechtějí, ovšem jednání s ODS na toto téma nevědomky přiznávají. „Nelíbí se mi, že pan Liška vynáší informace z jednání o eurokomisaři,“ postěžoval si jeden z místopředsedů sociální demokracie.

Liška však ve svém středečním prohlášení neuvedl, že by informaci o debatě mezi ODS a ČSSD obdržel právě na těchto jednáních. Součástí „handlování“ o podpoře sociálnědemokratického kandidáta Vladimíra Špidly ze strany zelených měla být i nabídka ČSSD týkající se volebního zákona. Jak již uvedly LN, tuto skutečnost potvrdil zdroj blízký vedení ČSSD již před Liškovým prohlášením.

ODS Paroubkovi nevěří Průběh jednání nad změnou volebního zákona je nyní zřejmě na mrtvém bodě. ODS má totiž před kongresem a Topolánek se musí soustředit na potvrzení svého předsednického mandátu. Navíc ve vzduchu stále visí hrozba, že by delegáti mohli požadovat kongres volební, který by se mohl uskutečnit například v únoru. Pokud by z vnitrostranických voleb Topolánek nevyšel jako vítěz, všechny dohody by nejspíše padly.

Druhou překážkou na definitivní dohodě je vzájemná nedůvěra. Strany se sice v poslední době dokázaly shodnout na nominaci Füleho do Evropské komise, v uplynulých měsících se však dohody mezi dvěma největšími stranami dodržovaly jen zřídka. V tomto směru si zejména ODS stěžuje na nepředvídatelnost předsedy socialistů Paroubka.

***

Změny voleb

ODS a ČSSD chtějí „karlovarizaci“ Podle dostupných informací by ODS a ČSSD měly usilovat o rozdrobení volebních krajů na menší jednotky. V takovém případě by totiž byly velké strany zvýhodněny nejvíce. Nejmarkantnější příklad dávají malé volební kraje jako Karlovarský a Liberecký. Přestože zde kandidáti zelených dostali v roce 2006 deset, respektive sedm procent hlasů, na získání poslaneckého křesla jim to nestačilo. Ve volbách v roce 2006 potřebovali zelení na jeden mandát 56 000 hlasů, ODS a ČSSD stačilo pouze 23 000 hlasů.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás