130 let
Angela Merkelová

Angela Merkelová | foto: Reuters

Světová trafika

Merkelová hostí Putina a kritika muslimského machismu

Evropa
  •   13:26
Německá kancléřka Angela Merkelová dnes v Berlíně hostí ruského premiéra Vladimira Putina. Tato návštěva, které věnuji úvod dnešní trafiky, je pozoruhodná hned z několika důvodů. Když Merkelová před několika lety přebírala kancléřský úřad, úmyslně kladla větší důraz na problematiku lidských práv. Svým přístupem se tak chtěla odlišit od svého předchůdce Gerharda Schrödera, který měl s Putinem přátelský vztah a byl ochoten nad lecčíms zamhouřit oči.

V poslední době se ale vztahy obou mocností přece jen zlepšily. Důkazem je to, že se Berlín netajil tím, že přispěl k nedávnému většímu přiblížení Moskvy k Severoatlantické alianci, zejména v oblasti protiraketové obrany. Přesto je na Merkelové osobně zároveň poznat i to, že se vůči Putinovi nachází stále v lehce schizofrenním postavení. Na jedné straně dává najevo, jak si váží toho, že Moskva je pro Berlín dobrým partnerem, na druhé straně si přesto vůči ruskému premiérovi zachovává jistý odstup.

Když tedy nyní Putin navrhuje vznik zóny volného obchodu od Lisabonu až po Vladivostok je Merkelová rozhodně více na pozoru než Schröder, který již ve čtvrtek spolupráci EU a Ruska podpořil. Pozorovatelé si proto pro dnešní jednání mohou klást oprávněnou otázku: půjde Merkelová ještě více putinovským směrem, nebo zůstane na svém? Celý článek deníku Die Welt PŘEČŤETE ZDE.

Který německý ministr je nejčastěji kritizován? Mezi kandidáty na tuto nepříliš lichotivou pozici v posledních týdnech určitě patří ministryně pro rodinu Kristina Schröderová. Opozice její nominaci do vlády dokonce označuje za chybu. Členka kancléřčiny Křesťanskodemokratické unie (CDU) totiž podle všeho mimo jiné občas úplně nezvládá svá mediální vystoupení. Zajímavé nyní bude sledovat, jaké reakce přijdou na její poslední výrok.

Schröderová totiž otevřeně kritizovala machismus u muslimů. U mladých vyznavačů islámu je totiž podle ní možné pozorovat násilné chování. Kromě toho si ministryně postěžovala i na rostoucí nepřátelství proti Němcům. "Nezřídka jsou německé děti napadány jen proto, že jsou německé," postěžovala si Schröderová. Na nepřátelství přistěhovalců vůči Němcům Schröderová upozorňovala již v říjnu, nyní chce k celému tématu představit dvě studie. Původní článek listu Die Welt NAJDETE ZDE.

Autor: Petr Janoušek