Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Jak nereforma eurozóny ohrožuje EU

Mince eura – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mince eura – ilustrační foto | foto: Reuters

PRAHA Minulý rok podle komentátora Financial Times Wolfganga Münchaua definovaly velké politické šoky v podobě referenda o brexitu či zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Letošní rok se možná jeví subtilnější, ale velká překvapení se konala také: je to destrukce systému dvou stran ve Francii a počátek eroze centristické většiny v německé politice.

Podle Münchauova článku budou v dlouhodobém horizontu tyto události důležitější než brexit. Zatímco odchod Spojeného království z Evropské unie nemůže Unii vykolejit, eurozónu stále může – především kvůli nevyřešeným problémům.

Ne že by tu byl nedostatek myšlenek, zažili jsme letos hned několik významných návrhů reforem. Francouzský prezident navrhl evropský rozpočet, ministra financí pro eurozónu a parlament pro eurozónu.

Německé ministerstvo financí zase vytvořilo plán, jak transformovat záchranný val pro eurozónu, tedy Evropský stabilizační mechanismus (ESM), do plnohodnotného Evropského měnového fondu. Klíčovou myšlenkou jsou poloautomatická pravidla vedoucí k restrukturalizaci suverénních dluhů příjemců pomoci. Měnový fond by pomohl a peníze by si vzal zpátky „očesáním“ privátních věřitelů.

Šéf SPD Martin Schulz přišel s překvapivou myšlenkou evropské federace, ale bohužel se předtím nenamáhal o něčem takovém přesvědčovat voliče ani spolustraníky v nedávné kampani. Evropská komise – která si hlídá svoje pravomoci a posty – navrhla začlenění mezivládní struktury ESM do Evropské unie. Návrhy Evropské komise jsou v opozici k návrhům Macronovým. EK nechce ani rozpočet pro eurozónu, ani ministra financí pro eurozónu.

A proti tomu všemu stojí evropští ministři financí, kteří smetli ze stolu všechny reformní návrhy, jak ty od Macrona, tak ty od Komise.

Takže nám všechno dokonale zamrzlo. Německé návrhy nejsou přijatelné pro Francouze a Italy. Francouzské jsou nepřijatelné pro Evropskou komisi. A návrh Komise je nepřijatelný úplně pro každého, stejně jako představa Martina Schulze o Spojených státech evropských.

Uskuteční se tedy někdy nějaká reforma eurozóny? Pokud ano, nestane se tak skrze normální politický proces, ale pouze v důsledku nějaké další krize, která ohrozí bohatství severních států.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Aliyyah Kolocová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...