Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
23. října 2019 18:22 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

BERNÁTH: Revoluce na pirátském korábu požírá vlastní děti

Jakub Michálek zůstává po vnitrostranickém referendu místopředsedou Pirátů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jakub Michálek zůstává po vnitrostranickém referendu místopředsedou Pirátů. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA V angličtině existuje krásný obrat - „Living in the glass house“. V překladu znamená doslova „žít ve skleněném domě“, a znamená to být častým terčem kritiky, protože dáváte ve svém průhledném stavení na odiv celý svůj život. A tak se mohou v posledních dnech na svém skleněném korábu cítit i Piráti.

Jejich posedlost přehledným vnitřním chodem vlastní strany se může při dnešní poptávce po všech možných formách transparentnosti jevit jako dobrý návyk. Přiznejme si ale jednu ošklivou pravdu: V politice je občas naprostá transparentnost na škodu. Zvlášť pokud to znamená vytahovat na světlo světa vnitrostranické půtky, jejichž medializace ještě nikdy žádné straně nepomohla. Není zatím důvod věřit, že Piráti budou výjimka.

Údajné charakterové vady jejich místopředsedy Jakuba Michálka, druhého nejvýraznějšího Piráta, dodnes na lodi plavící se pod černou vlajkou zásadně nevadily. Nyní jsou však důvodem pro rezignaci dalšího místopředsedy Mikuláše Peksy, který Michálkovu údajnou šikanu podřízených odsoudil. Pokud bychom si navíc chtěli dovolit trochu cynismu, podotkneme jen, že Peksa je ve stranické hierarchii hned pod Michálkem a tedy jeho přirozeným nástupcem.

Místopředseda Pirátů Jakub Michálek s partnerkou Michaelou Krausovou sleduje v...

Místopředseda Pirátů Jakub Michálek s partnerkou Michaelou Krausovou sleduje v pražském štábu výsledky eurovoleb.

Nepřekonatelnou překážkou se pro osazenstvo pirátského plavidla se stalo Michálkovo chování až ve chvíli, kdy do jiného matoucího skandálu spadla jeho partnerka Michaela Krausová, shodou okolností předsedkyně zastupitelského klubu Pirátů v Praze.

Také ji smetla z paluby vlna porušování stranického kodexu o transparentnosti, když do svého veřejného diáře nezapsala schůzky osobního rázu s marketingovým bossem. Uniklé emaily, v nichž svému partnerovi píše o Pirátech jako o „straně kr**énů“, už jen dokreslily mozaiku toho, jak krásně se v průhledném domě bydlí.

Pokud si progresivní Piráti skutečně odhlasují Michálkův konec (i přes fakt, že už nehodlá kandidovat opět na místopředsedu), potvrdí se jedna historická poučka: „Revoluce požírá své děti.“

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Petra Procházková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Petra Procházková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Petra Procházková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.