23. října 2019 13:38, aktualizováno  15:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nikoho jsem nešikanoval, hájí se místopředseda Pirátů Michálek. Řada straníků žádá jeho rezignaci

Místopředseda Pirátů Jakub Michálek s partnerkou Michaelou Krausovou sleduje v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředseda Pirátů Jakub Michálek s partnerkou Michaelou Krausovou sleduje v... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Jakub Michálek (Piráti) nehodlá rezignovat na pozici místopředsedy Pirátů poté, co se na stranickém fóru strany ve středu rozpoutala diskuse o jeho údajně nevhodném chování ke členům. Novinářům ve středu řekl, že nikoho nešikanoval, ale má vysoké nároky na výkon lidí. V lednu na zasedání celostátního fóra v Ostravě na funkci opět kandidovat nebude, chce se soustředit na vedení poslaneckého klubu. Rozhodl se tak zhruba před měsícem, uvedl.

Vedoucí personálního odboru strany Jana Koláříková rozpoutala diskusi příspěvkem, v němž hovoří o Michálkově arogantním jednání a psychické šikaně podřízených. Europoslanec Mikuláš Peksa chce za měsíc rezignovat na funkci místopředsedy, pokud jím Michálek zůstane.

„Předně chci říci, že jsem nikoho nešikanoval. Mám vysoké nároky na výkon lidí. Myslím si totiž, že mám zodpovědnost vůči lidem. Máme pouze čtyři roky, abychom dotáhli do konce program, který jsme voličům slíbili. Chci, abychom tady odváděli výbornou práci. Je pravda, že jsem na lidi tvrdý, ale současně nejsem bezohledný,“ uvedl Michálek. Rezignaci dva měsíce před koncem volebního období by považoval za nesmyslnou, straně se podle něj daří výborně.

Michaela Krausová (vpravo) společně s primátorem Zdeňkem Hřibem.
JANA KOLAŘÍKOVÁ (Piráti). Vystudovaná pedagožka a matka tří dětí po studiích...

Koláříková podala podnět na odvolání Michálka z funkce místopředsedy. V anketě na fóru byly ve středu v 15:30 dvě třetiny ze zhruba 300 hlasujících pro zahájení jednání o této věci. Místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal uvedl, že jednání zahájí zřejmě ve středu večer. Hlasování o odvolání Michálka by pak podle něj následovalo mezi 1. a 4. listopadem. Vyjádřil ale pochyby o tom, že by následně strana zvolila nového člena předsednictva vzhledem k lednové řádné volbě.

„Podnět, který byl založen, se primárně týká emočního problému. V podnětu i ve vyjádření některých lidí cítím rovinu osobní, která souvisí s tvrdým vyjednáváním o rozpočtu Pirátské strany na příští rok. Já mám na starosti kasu Pirátské strany a ručím za to, že se strana nebude zadlužovat,“ řekl místopředseda.

Peksa při Michálkově kritice mimo jiné uvedl, že někteří členové se báli, brečeli, nemohli spát. „To se stalo historicky jednou, že jeden člověk se v Pirátské straně rozbrečel. A mě to velmi mrzí. Mně samozřejmě také záleží na tom, aby v Pirátské straně dobře fungovala komunikace, nicméně je to emoční záležitost. Není to věc, která by se měla řešit nějakými podněty nebo mediálními vyjádřeními,“ sdělil Michálek.

„Ve všech stranách jsou osobní spory nebo spory, které se týkají politiky. To si myslím, že je normální. Myslím si, že by bylo lepší, kdyby se členové strany soustředili na to, aby si spory vyřídili osobně, a ty věci vždycky nezveřejňovali. Myslím si, že to úplně nepřispívá tomu, abychom drželi pozornost na politických tématech, která považujeme za prioritní,“ poznamenal.

O Michálkově odvolání z pozice místopředsedy strany hlasovali členové ve vnitrostranickém referendu i před dvěma lety. Za šéfa poslanců se tehdy postavily zhruba tři čtvrtiny hlasujících. Část straníků Michálkovi tehdy vyčítala, že z Nejvyššího správního soudu potají stáhl stížnost na sněmovní volby.

Profil Jakuba Michálka (30)

  • Michálek je místopředsedou Pirátů (od 2016) a předsedou poslaneckého klubu strany (od 2017).
  • Ve Sněmovně, ve které zasedá od voleb v říjnu 2017 (ve volbách byl lídrem Pirátů v Praze), je mimo jiné místopředsedou ústavně právního výboru a předsedou podvýboru pro digitalizaci justice a e-Sbírku.
  • Od října 2014 do listopadu 2017 byl pražským zastupitelem a předsedou klubu zastupitelů za Piráty.
  • Členem České pirátské strany je od roku 2009. Ve straně se věnuje především právním otázkám, v minulosti mimo jiné vedl projekt PirateLeaks nebo spuštění webu Piráti.cz pro krajské volby.
  • Místopředsedou strany byl poprvé zvolen v roce 2012. Po odstoupení předsedy Ivana Bartoše byl od června do září 2013 z titulu funkce prvního místopředsedy úřadujícím předsedou strany. V prosinci 2013 na funkci prvního místopředsedy rezignoval.
  • Narodil se 6. února 1989 v Lounech. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a teoretickou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Má zkušenosti z akademické samosprávy, byl členem akademického senátu.
  • Je svobodný. Jeho partnerkou je podle médií bývalá předsedkyně zastupitelského klubu Pirátů v Praze Michaela Krausová, která nedávno rezignovala na svou funkci. Důvodem byly informace v médiích, že se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem Tenzerem, který stojí před soudem kvůli korupci a manipulaci veřejných zakázek.
ČTK
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...