9. února 2017 1:02 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Kontaktujte nás přímo, rádi pomůžeme

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Práce v terénu. Bezdomovci dostávají v zimních měsících horký čaj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce v terénu. Bezdomovci dostávají v zimních měsících horký čaj. | foto: ARCHIV REDAKCE

MOST I u nás se lze setkat s lidmi bez domova či adekvátního přístřeší. Jedná se jak o občany Mostu, tak i o občany jiných měst či obcí. Pracovníci odboru sociálních věcí znají místa, kde se tito lidé většinou zdržují. Snaží se je kontaktovat i aktivně vyhledávat a dále s nimi pracovat na, alespoň částečném, řešení jejich nepříznivé sociální situace.

Možností pomoci je řada, ať už jde o zprostředkování potravinové či jiné hmotné pomoci (například ve výjimečných případech možnost bezplatného odběru ošacení ze sociálního šatníku Okresní charity Most) nebo pomoc při vyřizování osobních dokladů a sociálních dávek. Sociální pracovníci dále předávají lidem bez přístřeší kontakty na nízkoprahové denní centrum, azylový dům či noclehárnu a zprostředkovávají jim v těchto zařízeních pomoc.

V odůvodněných případech dokáží zajistit i trvalejší bydlení na některé z komerčních ubytoven. I když spolupráce s lidmi bez přístřeší není jednoduchá, pracovnice sociálního odboru se snaží s každým člověkem individuálně pracovat tak, aby se postupně začlenil do společnosti. Po zajištění osobních dokladů je to vyhledání praktického lékaře, podpora při léčbě závislostí, řešení dluhů a případných exekucí, hledání dostupného bydlení nebo pomoc při řešení rodinných vztahů.

Pracovnice oddělení sociální práce již několik let zpracovávají leták s informacemi pro lidi bez přístřeší, kde je uveden přehled sociálních služeb, vhodných pro tuto cílovou skupinu. Lidé bez domova mohou naše pracovnice rovněž kontaktovat přímo, a to prostřednictvím vedoucí oddělení sociální práce odboru sociálních věcí Martiny Kynclové, v kanceláři číslo 245b ve druhém patře budovy magistrátu v Radniční ulici čp. 1/2.

Bohužel, ne každý člověk bez domova je ochoten či schopen nabízených služeb využít či svou situaci změnit. Přesto se však město i já osobně snažíme, abychom jim jejich životy co nejvíce usnadnili.

JAN PAPAREGA, primátor statutárního města Mostu, nezávislý

JAN PAPAREGA, primátor statutárního města Mostu, nezávislý

JAN PAPAREGA, primátor statutárního města Mostu, nezávislý
  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz