16. července 2013 7:15 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

JANÍK: Nejhloupější konec Petra Nečase, kdysi Pana čistého

Jana Nagyová a Petr Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Nagyová a Petr Nečas. | foto: ČTK

Není jasné. jestli si to bývalý premiér připustil alespoň sám před sebou. Vláda rozpočtové odpovědnosti, jak ji sám rád nazýval, ztroskotala na prostém faktu, že má mimomanželský vztah.

Nechme teď stranou, že se Nečas hlásí k praktikujícím katolíkům, i to, jaké motivy a činy dovedly Janu Nagyovou do vazební věznice - byť bezprostřední příčina pádu vlády leží patrně tady.

Petr Nečas, o kterém se tak nějak všeobecně soudilo, že nekrade a ani není ve spojení s kmotry, zcela selhal i jinak. Co si máme myslet o faktu, že vrchní ředitelka jeho kabinetu Jana Nagyová dostávala vysoce nadstandardní odměny? Poté, co bývalý premiér přiznal, že má s touto ženou pevný vztah, se statisícové odměny k třicetitisícovému základnímu platu jeví jako klasická malá domů. A není ani podstatné jestli si ze své důvěrné přítelkyně udělal nejbližší spolupracovnci, nebo ze své spolupracovnice důvěrnou přítelkyni.

ČTĚTE TAKÉ:

Když poprvé pronikly na veřejnost údaje o vysokých odměnách Jany Nagyové, bral to Nečas jako útok na svou osobu. Tvrdil, že jde o "mediální lynč slušného a pracovitého člověka, jehož jediná vina je, že pracuje pro premiéra." A také tvrdil, že média zveřejněním výplatních pásek "překročila Rubikon". Tak tady se expremiér moc nemýlil. Rubikon tu v jistém smyslu překročen byl, ale teprve po pár měsících se ukazuje, že se za onu nepřekročitelnou mez dostal někdo jiný.

O to větší rozpaky nyní budí probíhající soud, v němž vystupuje bývalá šéfka premiérova kabinetu sice formálně jako svědkyně, ale zároveň ji lze brát i jako poškozenou. Soud se týká toho, že na veřejnost pronikla její výplatnice se statisícovými odměnami. Podle státní zástupkyně prý zveřejnění odměn zasáhlo Nagyové závažným způsobem do soukromí a osobního života a výrazně zhoršilo její pověst. V tom má státní zástupkyně nepochybně pravdu. Byť to při formulování žaloby možná myslela trošku jinak.

Najdete na Lidovky.cz