Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Horáček má překvapivě na Hrad šanci. Ale vůbec žádnou vizi

Názory

  11:35
PRAHA - Více než rok před volbou se postavil jeden muž a řekl: Chci být prezidentem. Chci být zvolen, chci zastávat úřad nejvyšší. V marasmu posledních týdnů je to dobrá zpráva.

Kandidát na prezidenta Michal Horáček. foto:  Dan Materna, MAFRA

Majetek za stovky milionů a 20 cigaret denně. Co na sebe prozradil prezidentský kandidát Horáček

Michal Horáček už nemá žádný byznys, takže na něj politická konkurence nemá žádné páky. Je více než dostatečně finančně zabezpečen, takže nebude muset splácet dluhy kamarádům a skrytým i zjevným sponzorům (z Česka či ciziny).

Oponenti na něj nemají ani žádnou jinou páku, jak mu škodit skrze jiné instituce či státní orgány – když kandidoval za vlády Mirka Topolánka jistý Jan Švejnar proti Václavu Klausovi, kromobyčejnou shodou náhod se v „jeho“ institutu CERGE-EI střídala jedna státní kontrola za druhou...

Pana Horáčka nedostanou oponenti ani na falešný diplom ze Sládkovičova – ať si o hvězdě televizních estrádách myslíme cokoli, jeho rigorózní práci nadšeně chválili takové kapacity jako profesor Josef Alan nebo profesor Miloslav Petrusek.

Michal Horáček nikoho vlastně příliš neštve. Někomu bude vadit jeho bohatství (jak teď jistě lituje, že si pořídil Maybacha), někomu celý byznys sportovního sázení, někdo mu vyčte výměnu „staré“ za „mladou“ et cetera, ale nic z toho nejsou negativa té síly a intenzity, jaká si voliči Karla Schwarzenberga spojují s dnešním prezidentem a jaká si voliči Miloše Zemana spojovali s „Rakušákem“ a „Kalouskovým ministrem“. Tento popis má navíc tvrdou oporu v datech. Když si Seznam nechal udělat solidní průzkum, ve výběru Zeman versus Horáček si pětapadesát lidí ze sta vybralo právě Horáčka.

Má proto reálnou šanci, že by v druhém kole porazil tak vyhraněného kandidáta, jako byli pánové Zeman se Schwarzenbergem. Jenže to by se napřed musel do druhého kola dostat.

Horáček během tiskové konference oznámil kandidaturu na prezidenta.
Michal Horáček na akci na Staroměstském náměstí.

Michal Horáček oznámil kandidaturu na Hrad. Má být ‚radikálně transparentní‘

Což je hlavní problém celé včera oznámené kandidatury. Nemusí se tolik bát, jak jej vykresluje bulvární tisk (nepříliš lichotivě), nemusí se ani třást před tím, jakou antikampaň proti němu rozjedou zemanovské síly. Hlavní potíž je, že panu kandidátovi schází silný politický příběh, jasné sdělení a jasná vize. U Michala Horáčka známe zdravotní stav, finanční situaci i akademickou historii (čímž nepřímo odkazuje na ta nejvíce problematická místa Miloše Zemana), ale nevíme, proč by vlastně měl být prezidentem.

Pan Horáček má velkou část toho, co k cestě na Hrad potřebuje. Krom jediného: nevíme, proč jej volit.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat