Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KEDROŇ: Jak číst odposlechy Romana Janouška

Roman Janoušek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Janoušek | foto: Reuters

Roman Janoušek má prostě smůlu. Co chvíli někdo odposlechne jeho důvěrné hovory a pustí je do médií. Poté, co v prvoligové politice skončil jeho primátor Pavel Bém, dnes známý spíše pod přezdívkou Kolibřík, mohlo se zdát, že se přestal starat o věci veřejné (malá písmena jsou správně).

Omyl. Přepisy odposlechů ukazují opak. Ano, před čtením této indiskrece je nutné si připomenout, že Roman Janoušek a jemu podobní „lobbisté“ se živí prodejem „teplé vody“, rádi přehrávají, obchodují s obtížně měřitelným vlivem. I když si ale necháme solidní rezervu, nelze těm obnaženým hovorům upřít silnou vypovídací hodnotu. A to minimálně v jednom.

K TÉMATU:

Svědčí o panice, která zavládla v dříve nedotknutelných kruzích. Léta neohrozitelnosti skončila s příchodem nové generace státních zástupců, kteří se – podle monitorované disputace – vymkli kontrole. O posty přicházeli rosolovití policejní důstojníci, z pankráckého justičního paláce byli vypuzeni žalobci Vlastimil Rampula a Libor Grygárek, oba s pověstí výkonných zametačů. Janoušek přišel i o svého dalšího koně, pardon, Kolibříka. Nevyšla ani sázka na politický projekt Věci veřejné (i tady je velikost písmen správně). A v tomto rozložení sil se do jeho kanceláře vetřela policejní štěnice.

Odposlechy tak dokreslují mnohé pohyby, které byly dosud pro nezasvěcené stěží pochopitelné. Ať už to byly personální hry v justici či policii, anebo snad nejdéle vyšetřovaná dopravní nehoda v Česku (ta Janouškova), případně vrávoravý postup českých vyšetřovatelů v kauze privatizace mosteckých dolů.

Ze všeho nejvíc prozrazené odposlechy odkrývají, jak se lobbisté snažili na strategická místa státní správy dosadit své trojské koně. Aby dle své optiky obnovili rovnováhu a zajistili si bezpečí.

Je dobré nepodlehnout iluzi, že jsme nahlédli celý prostor za kulisami. Přepisy odposlechů, které se dostávají na světlo v době, kdy ke spisu má už přístup širší okruh lidí, nasvěcují pouze okolí Romana Janouška. Na obrázku zatím chybí pohyby dalšího obchodníka s vlivem Iva Rittiga či paní Jany Nagyové – Nečasové.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Šéf hnutí STAN Vít Rakušan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Šéf hnutí STAN Vít Rakušan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

Šéf hnutí STAN Vít Rakušan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!