4. dubna 2015 7:01 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KEDROŇ: Proč pustili z vazby Dbalého? Kvůli Salačové

Vladimír Dbalý a jeho deník (koláž). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dbalý a jeho deník (koláž). | foto:  Šimon, Lidové noviny

Jeden ven, druhá dovnitř. Exředitel nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý po tři čtvrtě roce opustil vazební věznici a jím zahřátou pryčnu obsadila hlavní účetní špitálu Emilie Bialešová. V kauze Homolka se odehrává taktická hra, která si zaslouží hlubší zkoumání.

Proč najednou státní zástupce propustil z vazby obviněného exředitele Dbalého?

Oficiální zdůvodnění zní: skončilo vyšetřování první větve případu, pominula tedy koluzní vazba a útěkovou vazbu lze nahradit kaucí a odevzdaným pasem. Věčný škarohlíd by však mohl namítnout: Dbalý byl obviněn i v druhé vlně, koluzní důvody by se jistě našly, když je nutné za mříže posílat účetní, která dosud stíhání unikala a která měla spoustu času obejít všechny případné svědky a požádat je o mlčenlivost, chceme-li volit diplomatický slovník. Ano, není pochyb. Jsme svědky šachové partie, jejíž jednotlivé tahy v tuto chvíli nedokážeme správně ohodnotit.

Proto jen pár poznámek na okraj:

- O propuštění rozhodl sám státní zástupce, Dbalý si nemusel stěžovat, nemusel své žádosti hnát k Ústavnímu soudu jako jiný z korupce viněný výtečník David Rath. Jako by žalobce chtěl ukázat, že kauzu má pevně v rukou.

- Vyšetřování v nové větvi případu se rozbíhá. Pokud se Dbalý neudrží a bude chtít ovlivňovat nové svědky, může se do vazební věznice vrátit.

- Uvážíme-li, že vyšetřovací tým Dbalému zabavil padesát milionů v kufru a obstavil mu veškerý majetek, je pozoruhodné, jak jeho rodina dokázala rychle sehnat peníze na půlmilionovou kauci.

Dbalý - diář

- Vladimír Dbalý, poslední měsíce odstřižený od reality, bude mít přístup ke všemu, co se o něm napíše. Nebude odkázaný jen na zprávy přefiltrované přes svého advokáta, snáze si opatří i jiný právní názor, jak si vlastně stojí. Možná by mu někdo mohl říct, že jeho obhajoba – diář není diářem, ale literární fikcí – zní stejně jako svého času obrana korupčníků z aféry „Ivánku, kamaráde“, kteří tvrdili, že kapříci jsou opravdu kapříci.

- A pokud ještě jednou použijeme srovnání s kauzou Rath, jedno případu Homolka chybí – spolupracující obviněný, který by u soudu okoval deníčkové zápisky. Podobně jako Ivana Salačová potvrzovala autenticitu odposlechnutých rozhovorů mezi Rathem a jeho souputníky.

Zkrátka: tahle partie má zaděláno na grandiózní finále.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz