9. března 2017 1:10 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

I zeleň pomáhá rodinám zapustit kořeny

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Za každé nově narozené dítě zasadí v Moravském Krumlově strom. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za každé nově narozené dítě zasadí v Moravském Krumlově strom. | foto: FOTO PETR ŘEŘUCHA

MORAVSKÝ KRUMLOV (Jihomoravský kraj) Zeleň je jednou z nezastupitelných složek životního prostředí a tvoří nepostradatelnou součást občanské vybavenosti. V Moravském Krumlově to moc dobře víme. Zeleň řešíme systematicky a do rozhodování zapojujeme veřejnost.

Zeleň přispívá tvorbě kyslíku, snižuje hluk a prašnost. Beze sporu také pozitivně působí na psychiku a dělá obce a města krásnější. U nás najdete hned tři velké oblasti zeleně: Masarykovo náměstí, zámecký park a sídliště. V zámeckém parku rostou stoleté duby, lípy, javory, jasany, ale také jehličnany. Novodobým prvkem je discgolfové hřiště, které se řadí mezi nejkrásnější v České republice. Rozmístění jamek je zvoleno tak, aby hráč prošel celým parkem. Osobně na toto místo rád chodím čerpat energii.

Dřeviny v parku přesazujeme, stromům pomáháme ozdravnými řezy a postupně také dřeviny omlazujeme. Z veřejných diskuzí s občany vyšly dvě zásadní výzvy, a to řešení dopravy a zeleně. Máme zpracovanou studii na revitalizaci sídliště, které bylo postaveno v 70. letech a opravdu je zde potřeba systematicky zeleň řešit. A to nás nyní čeká. Třetí oblastí je Masarykovo náměstí, jehož novou, zelenou podobu rovněž plánujeme. Bude tam více odpočinkových zón, pěší zóna, nové trávníky a také dřeviny.

Součástí veřejných zelených prostor jsou i hřiště. Před sedmi lety vzniklo u sportovního areálu Oranžové hřiště. Nadace ČEZ přispěla na vybavení dětského hřiště a podílí se také na financování zmiňované zeleně. V letošním roce podpoří také výstavbu dalšího hřiště v Krumlově a zeleného prostoru kolem v rámci nadačního grantového programu Stromy.

Od loňského roku má Moravský Krumlov novou tradici – při příležitosti vítání občánků vysadíme za každý nový dětský přírůstek strom. V Krumlově se koná toto tradiční vítání občánků vždy na jaře a na podzim. Sázení prvního stromu společně s rodiči a sourozenci nově narozených se konalo poprvé vloni v květnu. Letos se společné vysazování stromů plánuje na duben. Až děti vyrostou, budou moci chodit ke „svému“ stromu v jejich rodném městě. Z mého pohledu to má hlubokou symboliku. Společně jsme také vysadili lípu velkolistou nedaleko sídliště. Péči o údržbu stromu budou zajišťovat Služby města, počítá se s osazením informační tabulky. Touto nově založenou tradicí chceme přispět k upevnění vztahu mladých rodin k městu, kde žijí, k symbolickému zapuštění kořenů a v neposlední řadě k vyjádření kladného vztahu k životnímu prostředí.

TOMÁŠ TŘETINA, starosta Moravského Krumlova, TOP09

TOMÁŠ TŘETINA, starosta Moravského Krumlova, TOP09

TOMÁŠ TŘETINA, starosta Moravského Krumlova, TOP09
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz