9. března 2017 1:10 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

I zeleň pomáhá rodinám zapustit kořeny

Za každé nově narozené dítě zasadí v Moravském Krumlově strom. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za každé nově narozené dítě zasadí v Moravském Krumlově strom. | foto: FOTO PETR ŘEŘUCHA

MORAVSKÝ KRUMLOV (Jihomoravský kraj) Zeleň je jednou z nezastupitelných složek životního prostředí a tvoří nepostradatelnou součást občanské vybavenosti. V Moravském Krumlově to moc dobře víme. Zeleň řešíme systematicky a do rozhodování zapojujeme veřejnost.

Zeleň přispívá tvorbě kyslíku, snižuje hluk a prašnost. Beze sporu také pozitivně působí na psychiku a dělá obce a města krásnější. U nás najdete hned tři velké oblasti zeleně: Masarykovo náměstí, zámecký park a sídliště. V zámeckém parku rostou stoleté duby, lípy, javory, jasany, ale také jehličnany. Novodobým prvkem je discgolfové hřiště, které se řadí mezi nejkrásnější v České republice. Rozmístění jamek je zvoleno tak, aby hráč prošel celým parkem. Osobně na toto místo rád chodím čerpat energii.

Dřeviny v parku přesazujeme, stromům pomáháme ozdravnými řezy a postupně také dřeviny omlazujeme. Z veřejných diskuzí s občany vyšly dvě zásadní výzvy, a to řešení dopravy a zeleně. Máme zpracovanou studii na revitalizaci sídliště, které bylo postaveno v 70. letech a opravdu je zde potřeba systematicky zeleň řešit. A to nás nyní čeká. Třetí oblastí je Masarykovo náměstí, jehož novou, zelenou podobu rovněž plánujeme. Bude tam více odpočinkových zón, pěší zóna, nové trávníky a také dřeviny.

Součástí veřejných zelených prostor jsou i hřiště. Před sedmi lety vzniklo u sportovního areálu Oranžové hřiště. Nadace ČEZ přispěla na vybavení dětského hřiště a podílí se také na financování zmiňované zeleně. V letošním roce podpoří také výstavbu dalšího hřiště v Krumlově a zeleného prostoru kolem v rámci nadačního grantového programu Stromy.

Od loňského roku má Moravský Krumlov novou tradici – při příležitosti vítání občánků vysadíme za každý nový dětský přírůstek strom. V Krumlově se koná toto tradiční vítání občánků vždy na jaře a na podzim. Sázení prvního stromu společně s rodiči a sourozenci nově narozených se konalo poprvé vloni v květnu. Letos se společné vysazování stromů plánuje na duben. Až děti vyrostou, budou moci chodit ke „svému“ stromu v jejich rodném městě. Z mého pohledu to má hlubokou symboliku. Společně jsme také vysadili lípu velkolistou nedaleko sídliště. Péči o údržbu stromu budou zajišťovat Služby města, počítá se s osazením informační tabulky. Touto nově založenou tradicí chceme přispět k upevnění vztahu mladých rodin k městu, kde žijí, k symbolickému zapuštění kořenů a v neposlední řadě k vyjádření kladného vztahu k životnímu prostředí.

TOMÁŠ TŘETINA, starosta Moravského Krumlova, TOP09

TOMÁŠ TŘETINA, starosta Moravského Krumlova, TOP09

TOMÁŠ TŘETINA, starosta Moravského Krumlova, TOP09

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz