9. března 2017 1:35 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Rekultivaci parku si zajistíme i bez dotace. A bez kompromisů

Okolí kostela upravil Josef Motyka. Dnes je zde esteticky krásný prostor, kde... | foto: FOTO MARTIN FRÝDL  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Okolí kostela upravil Josef Motyka. Dnes je zde esteticky krásný prostor, kde... | foto: FOTO MARTIN FRÝDL | foto: FOTO MARTIN FRÝDL

STĚBOŘICE (Moravskoslezský kraj) V naší obci jsme do nedávna ohledně veřejné zeleně řešili především sečení trávy. Ovšem s posílením obecní party nám do týmu přibyl i zkušený zahradník, kterého využíváme měrou vrchovatou. Ať už k údržbě stromů, výsadbě zeleně nebo pro návrhy výsadeb.

Rovněž jsme se domluvili s vedením Slezského zemského muzea, pod které spadá arboretum v naší místní části Nový Dvůr a získali jsme od nich zdarma přebytky stromků a keřů.

Snažíme se ozelenit naše obce, protože např. stromy, které lemovaly silnici v intravilánu, už dožívají a kvůli umístění inženýrských sítí nemůžeme na jejich místo vysadit nové. Proto pro zeleň hledáme jiný prostor. Spoléháme se v tomto na našeho zahradníka a na konzultace s odborníky z „našeho“ arboreta. Nechceme jen bezhlavě vysazovat, ale přihlížíme i k tomu, zda se na vybrané místo ten který druh hodí, jak rychle poroste, do jaké výšky apod. Na území obce roste několik nádherných a prozatím zdravých stromů, ale jsou nevhodně zasazeny v blízkosti budov a jejich pád by mohl způsobit velké škody. Což je další z problémů, který budeme muset vyřešit.

U našeho zámku je park, který se chystáme rekultivovat. Nechali jsme si vypracovat zahradní architektkou projekt, požádali o dotaci a - neuspěli. Když jsme si od Agentury ochrany přírody vyslechli upřesnění podmínek onoho dotačního titulu, spočítali si poměr uznatelných a neuznatelných nákladů, k tomu připočetli práci s administrací dotace, udržitelnost a podobně, rozhodli jsme se nepřepracovávat projekt k představě strůjců dotací a raději svůj záměr zrealizovat vlastními silami a bez kompromisů. Sice budeme muset investovat cca 1,5 milionu korun, ale stejné peníze bychom zaplatili i při získání dotace, a navíc bychom museli hlídat například poměr cizokrajných a místních druhů, nemohli bychom využít naše pracovníky apod. Věříme, že výsledek potěší nejen naše občany, ale i návštěvníky. Že to nejsou zbytečně investované prostředky, nám dokládá okolí našeho kostela, které nádherně upravil Josef Motyka. Bohužel se nedožil jeho dokončení, ale dnes je zde esteticky krásný prostor, kde se cítíme dobře.

Sečení a údržba zelených ploch v obci je pro nás finančně i časově náročná. Naštěstí je u nás stále zvykem, že občané se starají také o plochy před plotem, i když nejsou jejich vlastníky. Přesto zbývá dost trávníků k sečení. S lítostí vzpomínám na doby ne tak dávno minulé, kdy u nás skoro každý choval králíky, ovce nebo býka a o tyto plochy byl velký zájem. Dnes už je jiná doba a tráva není krmivo, ale bioodpad.

ROMAN FALHAR, starosta obce Stěbořice, nezávislý

ROMAN FALHAR, starosta obce Stěbořice, nezávislý

ROMAN FALHAR, starosta obce Stěbořice, nezávislý

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz