8. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Neprávní stát. Mosty v Česku na nás padají jen tak, samy od sebe

Železniční neštěstí ve Studénce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Železniční neštěstí ve Studénce. | foto: ČTK

PRAHA Nikdo za nic nemůže. Osm mrtvých, desítky zraněných a doživotně poznamenaných železniční nehodou ve Studénce v srpnu 2008, ti všichni si za svůj osud mohou patrně sami. Soud totiž včera de facto konstatoval, že za nehodu, kterou nevyvolalo ani zemětřesení či jiná přírodní katastrofa, nikdo nemůže.

Lze se přít o to, zda bylo, nebo nebylo možné komukoli vinu v rámci soudního řízení prokázat, ale bohužel většina občanů si udělá jednoznačný závěr: justice v Česku nefunguje. A selhává i stát.

Příkladů selhávajících soudů lze nalézt spoustu jen ve stavebnictví, třeba proslulá karlovarská losovačka, o jejímž neregulérním průběhu nelze příliš polemizovat, skončila jako výsměch. V tomto případě naštěstí nikdo nezemřel. 

Notářka, která stvrdila její regulérnost, za nic oficiálně nemůže, neodpovídá totiž svým podpisem za správný průběh losování, a to i přesto, že z videa je zřejmé, že jí to muselo být nápadné, když se i ona smála, jak „šikovně“ si losovatel počíná. Dopad kauzy je drtivý na veřejné rozpočty, město se soudilo se sdružením firem Syner, Bau-Stav a Metrostav a prohrálo, má na krku nejen předraženou sportovní halu, ale i soudní náklady.

Jak to dopadne se zřícenou lávkou v Troji, ví jen Bůh a svatý Václav, ale už dnes nás odpovědní přesvědčují, že nikdo nic nezanedbal. Čili až někdo vytvoří dostatečně hustou mlhu pochybností větším počtem protichůdných znaleckých posudků, cesta k verdiktu „nikdo za to nemůže“ je volná.

Občan, který není lhostejný ke svému životu a zdraví při pohybu na veřejných komunikacích, si musí klást nepříjemné otázky. K čemu jsou stavební řízení? Proč máme normy? Jak je možné, že stavební dozor za nic neodpovídá? Jak je možné, že se na ose architekt – projektant – stavební firma nenašel nikdo, kdo by odpovídal za bezpečnost v blízkosti stavby? Tyto otázky vedou k jedinému závěru, musíme se připravit na to, že na nás začnou padat budovy a že nás prakticky nic neochrání. 

Nekoná stát (obce) ve svém dozoru ani justice při nalézání spravedlnosti. Proč by se měly bohaté firmy bát toho, že je někdo požene k odpovědnosti? Stačí, když máte na několik posudků, k zablokování rozsudku to stačí. Soudce nad nimi sedí bezmocně a bojí se či vůbec nemůže rozhodnout. Politici se zatím oficiálně neozvali, že tento problém zaregistrovali. Ale i kdyby, obávám se, že po vzoru perského vládce Xerxa by nechali za trest zbičovat gravitaci.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz