27. července 2017 1:48 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

I svoz odpadu u nás připomíná překážkovou dráhu

Na 400 obyvatel obce Vrátno připadá přibližně 230 registrovaných vozidel. Auta... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na 400 obyvatel obce Vrátno připadá přibližně 230 registrovaných vozidel. Auta... | foto: ARCHIV RADNICE

VRÁTO (Jihočeský kraj)  Hned na začátku musím zmínit, že naše obec bezprostředně sousedí s krajským městem České Budějovice a zároveň je v dosahu MHD, což je mimochodem jedna z mála výhod, které toto sousedství sebou přináší.

Od toho se však odvíjí první problém s parkováním. Denně totiž využívají parkovací místa, která jsou ve středu naší obce společně se zastávkou MHD, lidé cestující za prací do krajské metropole. Stanoviště tak vlastně slouží hlavně jako záchytné parkoviště.

Celé dopoledne a částečně i odpoledne je tak parkoviště s 22 místy téměř plně obsazeno a zbývající volná místa, která zde zůstanou, zaberou zaměstnanci firem v jeho těsné blízkosti. V podvečer pak přichází druhá vlna, a to vzhledem k tomu, že končí provoz jedna nejmenovaná přepravní společnost. Někteří její zaměstnanci jsou ubytováni v objektu, který přímo sousedí s tímto parkovištěm, a část jejích zaměstnanců pak odjíždí automobily, které na parkovišti stály a v podstatě celý den blokovaly parkovací místa.

Snahy o získání nepatrného příspěvku od těchto zaměstnanců a firem za využívání parkovacích stání byly vždy zcela marné. Samozřejmě byl už na zastupitelstvu obce projednáván i návrh parkoviště uzavřít závorou a zpoplatnit jeho využívání, avšak vzhledem k finanční náročnosti takové akce a k její dlouhodobé návratnosti nebylo toto řešení schváleno. Nehledě na skutečnost, že v okolí historického centra naší obce jsou další odstavné plochy, a tak by se problém s parkováním posunul pouze o pár metrů dál.

Druhým problémem je pak parkování vozidel na místních komunikacích v katastru obce. Na našich 400 obyvatel připadá přibližně 230 registrovaných vozidel. Každý si jistě dokáže představit, jak komunikace ve Vrátnu vypadají. Auta prostě parkují, kde se dá. Zákon o provozu na pozemních komunikacích nikomu nic neříká. A jsme u toho, s čím se setkávám den co den: každý zná svoje práva, ale povinnosti nemá nikdo žádné...

Jsem si však vědom toho, že problém s parkováním neřeší jen naše obec. Jedná se již o jakousi systémovou chybu, která by se měla řešit novelou vyhlášky o technických požadavcích na stavby. Hlavně v nové zástavbě měl být součinitel redukce stání změněn tak, aby u každého nového rodinného domu – bytové jednotky, byla alespoň dvě místa. Pak by většina obcí nevypadala, tak jako dnes, kdy řady zaparkovaných vozidel způsobují nejednu komplikaci v běžném provozu. Jako příklad uvádím vývoz komunálního odpadu, který pak v mnohém připomíná překážkovou dráhu. Anebo v zimních měsících úklid sněhu.

Pevně doufám, že v budoucnosti se tato problematika bude řešit komplexněji, a to i s ohledem na demografický vývoj v dané lokalitě.

MARTIN MUCHKA, starosta obce Vráto, bez politické příslušnosti

MARTIN MUCHKA, starosta obce Vráto, bez politické příslušnosti

MARTIN MUCHKA, starosta obce Vráto, bez politické příslušnosti

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESS ENGINEER – ABSOLVENTI

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz