14. října 2018 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Na hanácké Floridě. Vítězka Chalánková nastavila zrcadlo TOP 09

Jitka Chalánková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jitka Chalánková | foto: ČTK

Jestli chcete vidět, jak jeden politik dokáže nastavit účinné zrcadlo celé politické straně, podívejte se do senátního obvodu Prostějov. Právě v Prostějově chtěla kandidovat v barvách TOP 09 bývalá poslankyně Jitka Chalánková. Jenže vedení topky její kandidaturu nepodpořilo a s Chalánkovou (nebo ona s ním, záleží na úhlu pohledu) se rozhádalo, neboť je prý příliš konzervativní. Výsledek? Chalánková kandidovala jako nezávislá, vyhrála, ale výsledků v širším smyslu má její úspěch více.

Za prvé. Chalánková ukázala něco, čemu lze říkat „hanácká Florida“. Ještě je v paměti těsné vítězství George Bushe mladšího nad Alem Gorem v USA díky nejtěsnějšímu rozdílu hlasů na Floridě. Chalánkové se podařilo totéž v prvním kole, když postup do finále jí zajistilo pět hlasů navíc oproti Ireně Blažkové (ANO). Kdysi se Prostějovu říkalo „hanácký Jeruzalém“. Teď by se mu mohlo skutečně říkat „hanácká Florida“.

Za druhé. Ve druhém kole Chalánková porazila Boženu Sekaninovou (ČSSD) hladce v poměru 6:4. Což dokládá, že dokázala oslovit voliče ať už jako osobnost sama za sebe, nebo jako ta, která dokáže porazit ČSSD, nebo skrze postoje, které hájí a kvůli nimž se rozešla s vedením TOP 09.

Za třetí. TOP 09 teď může splakat nad výdělkem. Tato strana, již etablovaná v politickém spektru, má nyní jen dva senátory – Tomáše Czernina za obvod Jičín a Herberta Paveru za Opavu. (Myšleno jednoho „ryzího“ senátora z řad TOP 09, bez započtení těch, kteří se do Senátu dostali na koaličních kandidátkách.) Přitom stačilo tak málo – jen se nějak dohodnout s Chalánkovou – a topka si mohla polepšit z jednoho senátora na tři.

Za čtvrté, obecněji a možná hlavně. Jitka Chalánková nastavila zrcadlo stranám, jež u voličů samy posilují dojem, že nevědí, čí jsou nebo kam ideově míří. Hájí TOP 09 hodnoty podle svého názvu? Tedy tradici, odpovědnost, prosperitu? Pak je otázka, proč se s Chalánkovou nedohodla. Nebo se posunuje k městským levicovým liberálům, tedy do zóny již obsazené Zelenými či Piráty? Pak je otázka, jaké volební zisky od toho očekává.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz