Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Scházejí hodnoty? Čistič Černý konal, protože už se na to nemohl dívat

Miloslav Černý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloslav Černý. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Má-li léto svého občanského hrdinu, někoho, s kým se lidé spontánně ztotožňují, je jím čistič Miloslav Černý. Nejde ani tak o to, co udělal – za dvě hodiny odstranil zdarma graffiti z Karlova mostu, které by památkáři odstraňovali déle a dráž. Možná spíše o to, jaké zrcadlo nastavil politickému establishmentu, těm, jimž prostý lid říká „oni“.

Jako první to pochopil primátor Hřib. Když na Facebook napsal, že chce panu Černému zaplatit, nelze v tom nevidět politikum. Ale došlo to politické třídě jako takové? V době dovolených je taková otázka trochu demagogická, ale stejně. Stačí si přečíst slova pana Černého pro média, jeho stručné, racionální a přesvědčivé vysvětlení, aby člověku došlo, jak zavedené politiky zazdil. Ne tím, co udělal, ale jak k tomu přistoupil.

Vlevo pilíř Karlova mostu po zásahu amatérské čističe, vpravo po něm.
Graffiti z Karlova mostu, které v sobotu začali odstraňovat restaurátoři, přes...

V Evropě už léta kvete spor mezi zastánci pravidel a zastánci hodnot. Před čtyřmi lety ho vyhrotila kancléřka Merkelová, když kvůli hodnotám (humanitě) porušila pravidla dublinského mechanismu a otevřela hranice Německa. Když se ale pokoušejí hájit své hodnoty tradicionalisté, dostává se jim odpovědi zhruba v tomto stylu: žádné tradiční hodnoty už nefungují – kostely jsou prázdné, polovina sňatků rozvedených, polovina dětí vyrůstá v prostředí různě slepených vztahů. Můžete snad uvést argument, který by to vyvrátil?

Jenže právě takový argument přinesl čistič Miloslav Černý. Podobně jako kancléřka Merkelová v létě 2015 se ani on neohlížel na puntičkářská pravidla a odvedl práci, na niž neměl formální pravomoc. Jen proto, že mu tak velel systém hodnot. „Nemohl se dívat na posprejovaný most,“ shrnula to média. Chtě nechtě to připomíná staré, tradicionalistické Vaculíkovo „Když vidím nepravost, ztrestám ji na místě“. Ale zároveň se to vymyká všemu, na co jsme od politiků zvyklí.

Až zase bude někdo říkat, že tato společnost už žádné tradiční hodnoty nemá, a že tudíž ani nemá smysl je hájit, připomeňte mu Miloslava Černého, který vyčistil Karlův most jen proto, že „už se na to nemohl dívat“.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Advantage Consulting, s.r.o.
HLEDAČ TALENTŮ S OBCHODNÍM DUCHEM - PLZEŇ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč