Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PUTNA: Bývalé Literárky

Názory

  6:00
PRAHA - Literární noviny ohlašují rozhovor s ruským spisovatelem Zacharem Prilepinem sloganem, že „svoboda slova je v Rusku větší než na Západě“.

Ruský prezident Vladimir Putin během rozhovoru s novináři. foto: Reuters

Prilepin je pozoruhodná figura – bývalý voják v Čečensku. Bestsellerový autor, jemuž i česky vyšla kniha povídek o brutálním životě v soudobém Rusku s názvem Botky plné horké vodky (kterýžto rým v originálu není, vymyslel ho překladatel Libor Dvořák).

Putinův oponent –, který ovšem kritizuje současného cara „zprava“ – za to, že je málo nacionalistický. Prilepin se angažuje v Nacionálně bolševické straně a podílí se na „humanitárních misích“ na Donbas. Ve věci agrese na Ukrajinu tedy carovi neoponuje.

Jistě, proč nedávat hlasu i extrémním a kontroverzním názorům. Mnoho zajímavých spisovatelů bylo nacisty či komunisty. I tímto „hlasu dáváním“ se dokazuje, že slogan o nedostatečné svobodě slova na Západě jest blábolem totálním. Problém je jinde. Problém je v tom, že Literární noviny dávají prostor téměř výhradně proruským a protiukrajinským hlasům. Trvalý vizuální emblém jejich referování o Ukrajině byl složen z obrázku Putina, který se tváří moudře a tajemně, a Obamy, který jako by na někoho vztekle a bezmocně řval.

Je třeba smířit se s tím, že věci se mění: Že Literární noviny už neexistují. Tradice Literárek Vaculíkových, Literárek Karfíkových i Literárek Patočkových, jež každé po svém spoluutvářely českou kulturu a společnost, je pryč.

To, co vychází pod názvem Literární noviny, sice občas také referuje o literatuře, ale správně by se to mělo jmenovat Putinovy noviny, Protiukrajinské noviny nebo Ruský imperiální věstník. Je to asi jako v Prilepinově románu Obitěl (Útulek): něco se pořád jmenuje Solovky, ale už to není klášter, nýbrž koncentrák.

A věru jen „nacionálně bolševický“ autor si to pochvaluje, že je to pořád „naše“.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!