12. května 2015 14:55 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PUTNA: Na trakaři na Berlín

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: archiv LN

Všichni si připomínají finální tažení na Berlín. Jistí hlasití Slované tam znovu táhnou, na hlasitých dvoukolových vozidlech. I chci připomenouti jiné, tiché Slovany, kteří svého času táhli na Berlín na tichých jednokolových vozidlech.

Těmi Slovany byli čeští exulanti, kteří se roku 1732 vydali ze Saska, kde se nepohodli s místní vrchností, do Berlína, který se jim tehdy jevil jako nová země zaslíbená – neboť v něm vládla na svou dobu neslýchaná náboženská tolerance.

 A těmi jednokolovými vozidly byly trakaře, na něž exulanti uložili svůj skrovný majeteček a své malé děti. Nechtěli Berlín dobýt. Chtěli jen v pokoji žít ve svobodě své víry, neortodoxní pro katolické Čechy i pro luteránské Sasko. Dobová byrokracie však způsobila, že se exodus protáhl a už tak ponížené Čechy ještě víc ponížil.

Jako o židovském exodu pěl Mojžíš v knize Exodus, tak o českém exodu pěl jeho účastník, pozdější učitel české komunity v Berlíně Martin Kopecký. Jeho skladba Historie pravdivá o přestěhování Církve České do města Berlína má 202 sloky, zpívatelné na dobový nápěvJiž se z tebe ubírám, bídný marný světe. Dodnes je dostupná jen v jednom německém vědeckém sborníku. Je to škoda, neboť jde o významné obohacení nepočetné české barokní epiky. 

Není to epika hrdinská ani filozofující. Je jen česky dojemná: „Na osmi čtyryceti / trakařích jsme vezli / dítky a zboží, jenž / jsme s sebou měli. / Spořádajíc se párem, / všech duší přes pět set, / zpívajíce písně z Harfy, / starý i mladý kmet.“ Ústí pak do vize tichého, pokorného života v Berlíně: „Roku tisíc sedum set / šest a třidcátého, / dostaven český kostel, / z rozkazu Božího. / Buď vděčen národ český / a Boha oslavuj, / že Fridrich Wilhelm, Pruský / král jest jak otec tvůj.“ Český kostel však už v Berlíně nestojí. Válka ho smetla...

Martin C. Putna

Autor

Martin C. Putnaredakce@lidovky.czČlánky