130 let

Školné zavedla už ČSSD

Názory
  •   16:16
Ad LN 16. 6.: Samo školné o dostupnosti vzdělání moc nevypovídá

Jsem vysokoškolský pedagog (učím na Univerzitě Pardubice) a se zavedením školného samozřejmě souhlasím. Pokud bude financování studia dostupné i sociálně slabým studentům, bude školné určitě přínosem nejen pro VŠ, ale ve svém důsledku i pro studenty.

Dovolte mi však upozornit vaše čtenáře na jeden detail, který bohužel ODS v předvolební argumentaci nepoužila a tak mi připadá, že o tom ve vedení ODS ani nikdo neví. Nezmiňuje se o tom ani autorka článku "Samo školné o dostupnosti vzdělání moc nevypovídá" v pátečním čísle LN, kde hned v úvodu píše, že se zavedením školného počítá pouze ODS.

Jenže já tvrdím: Sociální Demokracie již školné zavedla, a to velmi nechutným způsobem!

Jak jsem na to příšel?

Ke dni 2.1.2005 jsem měl nárok odejít do důchodu a tak jsem si ještě v roce 2004 spočítal předpokládanou výši důchodu. Protöže dál pracuji, měla by mi podle zákona procentní složka důchodu narůstat o 1,5% za každých odpracovaných 90 dní. Jenže když jsem si po roce a půl vypočítal důchod znovu, zjistil jsem že se mi nezvýšil o 6x1,5% = 9%, ale pouze o 6% výpočtového základu.

Náš dobrotivý "garant sociálního státu" totiž v rámci tzv. finanční reformy v r. 2004 přeřadil dobu studia do náhradní doby, započítávané pouze z 80%, což je de facto snížení důchodu všem vysokoškolákům o nejméné 1,5%. Nejméně proto, že z náhradní doby se započítávají pouze celé roky a u těch, kteří studovali 5,5 roku (v mém případě tomu tak na FEL ČVUT bylo) se místo 5,5 roků započítává pouze celá část ze 4,4 tzn. 4 roky. To představuje ztrátu dva roky, tj. 3% výpočtového základu. Přepočteno na měsíční důchod to u mne dělá přes 400 Kč a za 10 let důchodu tedy celková částka naroste na 48.000 Kč, tj. školné ve výši 4360 Kč za semestr.

Nejhnusnější na tom je, že se tento "výběr školného" provádí se zpětnou platností až v důchodu, 40 let po dokončení studia. Ano, mohu si odpracovat dalších 180 dnů - jenže někdo už třeba tuto možnost nemá. A každý by si měl uvědomit, jaká zde byla za "hlubokého socializmu" mzdová nivelizace. Zápočet doby studia do důchodu tak byl vlastně jakousi malou záplatou za to, že obyčejný vysokoškolák nikdy své vrstevníky, kteří šli vydělávat dříve, nemohl ve výši příjmu dohnat.

To raději beru řešení ODS, která alespoň otevřeně říká, jakou formou bude školné vybírat a chce ho vybírat až od vysokoškoláků, kteří budou studovat po zavedení školného.

Mimochodem, nezdá se vám zvláštní, že ČSSD dovoluje ve zdravotnictví ždímat z pacientů nehorázné poplatky za léky (mám matku, které je 92 let a vím, kolik za léky platí), ale ve školství neumožnila ani tak elementární finanční spoluúčast studentů jako jsou pokuty za nedostavení se ke zkoušce a poplatky za opakování zkoušky? Nejspíš to bude tím, že většina poslanců moc nemarodí, ale zato jim studují děti nebo vnuci.

Autor: