Středa 21. října 2020svátek má Brigita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Dar na šití roušek využijeme i v této vlně

Roušky aktivně šilo 22 místních občanek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roušky aktivně šilo 22 místních občanek. | foto: ARCHIV RADNICE

PETROVICE (Jihomoravský kraj) Asi každý z nás měl naprosto odlišnou představu o prožití jara, velikonočních svátků, dovolené či prázdnin. Časy pohody a klidu vystřídala doba krize. Naše plány musely ustoupit a Česká republika i celý svět se pustily do boje s nepřítelem, který bohužel není vidět, zato je o něm slyšet ze všech stran.

Nový koronavirus způsobující onemocnění COVID-19 zasáhl do našeho života. Pandemie nás přinutila dodržovat opatření vydaná českou vládou, abychom co nejvíce ochránili zdraví své i ostatních lidí v našem okolí.

Dobu koronavirovou jsme v Petrovicích na Znojemsku zvládli asi podobně jako v jiných obcích a městech. Seniorům jsme nabídli zajištění nákupů, čehož někteří rádi využívali. Pozitivní v této zvláštní době bylo to, že se místní semkli a rozhodli se pomáhat, jak kdo mohl. Na jaře hrály prim především roušky, kterých byl nedostatek. Místní ženy proto začaly okamžitě šít roušky, někdo věnoval látky, někdo šicí potřeby, jiní pomoc s distribucí. Na výzvu obecního úřadu aktivně zareagovalo 22 našich občanek, které následně přinášely vlastnoručně vyrobené kusy. Brzy se nám podařilo pokrýt potřebu všech místních občanů. A protože se nám roušek sešlo opravdu velké množství, rozhodli jsme se je nabídnout i městům v okolí.

Několik stovek kusů jsme tak věnovali Moravskému Krumlovu, ivančické nemocnici a do domova seniorů v Miroslavi. Obrovskou pomocí nám byl šicí stroj, který jsme mohli pořídit díky finančnímu daru ve výši téměř 25 tisíc korun od Nadace ČEZ v rámci grantového řízení Krizová pomoc. Peníze došly pár dní od podání žádosti, což bylo důležité – rychlost pomoci totiž hrála v epidemii významnou roli. Velmi si toho vážíme a děkujeme za rychlou reakci na aktuální situaci v zemi. Jak to vypadá, budeme stroj intenzivně využívat i při šití roušek v této podzimní vlně pandemie.

Velmi dobře zareagovala rovněž firma Geo-stav Valeč, která nám dodala ochranné štíty, takže jsme mohli zaměstnance obce, mateřské školy, prodavačky v místním obchodě i ostatní zájemce vybavit také jiným druhem ochrany dýchacích cest.

Děkuji všem dobrovolníkům, záchranářům, zdravotníkům, pečovatelům, prodavačům či pracovníkům při nakládání s odpady za jejich práci v této nelehké době. Jsou vystaveni zvýšenému riziku nákazy a určitě si zaslouží náš obdiv a ocenění. Přeji všem pevné zdraví!

IRENA ZÁVIŠKOVÁ, starostka obce Petrovice, Nezávislí kandidáti

IRENA ZÁVIŠKOVÁ, starostka obce Petrovice, Nezávislí kandidáti

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!