Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dvacet let ankety Strom roku

Starostové píší

  1:16
BRNO - Myšlenka uspořádat anketu Strom roku vznikla v hlavách brněnských ochránců přírody v roce 2000. Tehdy se zrodil i český Den stromů. Anketa navazuje na aktivity prvorepublikových okrašlovacích spolků a historicky první titul si odnesl nejstarší brněnský strom: Bystrcká lípa. O dva roky později se díky Nadaci Partnerství nápad rozšířil za hranice moravské metropole.

Jabloň u Lidmanů - vítěz roku 2020 foto: ARCHIV POŘADATELE

Za dvě dekády fungování prošlo celostátní anketou 1 609 stromů, ze kterých se kvalifikovalo 240 finalistů. Nejstarší z nich – Vilémovický tis – má přes 1 500 let, nejmladší Lípa svobody jen 45 roků. A některé exempláře měly dokonce přes 10 metrů v průměru. Do hlasování se zapojilo již 729 tisíc lidí, díky kterým se podařilo vybrat bezmála 2,8 milionu korun na výsadbu a ochranu stromů.

Za každým z nominovaných stromů stojí příběh aktivních lidí, zapojovaly se komunity od Prahy až malou ves Otěvěk A i když se obsazení radnic průběžně mění, starostové a starostky hráli a hrají v těchto příbězích často ústřední roli. Pořádali obecní slavnosti, výstavy, setkání rodáků či focení a také se o své stromy starali a sázeli nové. Schopnost zapojování občanů do péče a zájmu o české přírodní dědictví a obecní historii je nakonec tou nejlepší vizitkou každého muže i ženy na radnici.

SILIVE SANŽA, koordinátorka soutěže Strom roku

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!