Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové píší

Zvládli jsme pandemii, obstojíme i v současnosti

Kolo starosty Prahy 5 se stalo symbolem podpory Ukrajiny. foto: ARCHIV RADNICE

Názor
Od počátku ruské invaze na Ukrajinu se lidem prchajícím před válkou snažíme zajistit veškerou potřebnou pomoc, usnadnit jim adaptaci v novém prostředí, a zmírnit tak případné negativní dopady na ně samotné i jejich okolí. Hodně nám v tom pomáhá přetrvávající vlna solidarity, kterou projevují naši občané i místní firmy. Intenzivně řešíme například problematiku nouzového ubytování uprchlíků.
  1:54

Velmi rychle po vypuknutí ruské agrese jsme zajistili ubytovnu na okraji Prahy, kde bylo zřízeno zázemí pro stovku lidí z Ukrajiny, především žen a dětí, v podmínkách, které odpovídají jejich potřebám podstatně lépe než různá provizorní řešení v tělocvičnách a na podobně nevhodných místech. Ve spolupráci s partnery z veřejného i soukromého sektoru nyní zajišťujeme další ubytovací kapacity, aby uprchlíci měli střechu nad hlavou, dokud se nebudou moci vrátit domů.

Lidem, kteří k nám přijdou, pomáháme řešit základní životní potřeby prostřednictvím potravinové, materiální či lékařské pomoci, ale poskytujeme také například služby psychologa, překladatele, výuku češtiny apod. V tom všem nám opět nesmírně pomáhají občané a místní podniky prostřednictvím nejrůznějších sbírek či darů. A také neziskové organizace nabídkou svých služeb.

Zvláštní kapitolou je pak umístění dětí z Ukrajiny do základních a mateřských škol. Zavedli jsme adaptační skupiny, kde si děti postupně zvykají na nové prostředí, osvojují si základy českého jazyka a připravují se na přechod k standardní výuce. V současné době máme devět adaptačních skupin – sedm při všech našich základních školách a dvě pro děti školkového věku. Jejich počet dále rozšiřujeme. Tyto kapacity samozřejmě budeme chtít zužitkovat i v příštím školním roce, jelikož tlak na místa v mateřských i základních školách bude značný. Hledáme proto cesty, jak zajistit potřebné prostory pro vzdělávání také v dalších objektech na Sedmičce.

Dětem z Ukrajiny ve spolupráci s kulturními a sportovními organizacemi nabízíme nejrůznější možnosti, jak příjemně a smysluplně trávit volný čas, dospělým se pak snažíme pomáhat i se sháněním práce. Sami zaměstnáváme v každé adaptační skupině ukrajinské paní učitelky i asistenty z řad studentů. Aktuálně chystáme spuštění upravené aplikace Munipolis, kterou dlouhodobě používáme pro vzdálenou komunikaci s našimi občany. Nyní bude k dispozici i v ukrajinštině a umožní nám cíleně oslovovat naše ukrajinské sousedy s nejrůznějšími nabídkami, novinkami a dalšími důležitými informacemi.

Naše pomoc lidem, kteří přišli o své domovy a často i členy rodiny a kteří zakusili neuvěřitelné hrůzy, bude ještě nějaký čas velmi potřebná. Zároveň v žádném případě nezapomínáme na Pražany, kteří musí čelit velkému zdražování a dalším nepříjemnostem. Chtěl bych všechny ubezpečit, že nikoho nenecháme bez pomoci. Zvládli jsme společně pandemii, jsem si jistý, že obstojíme i tváří v tvář současným výzvám.

Jan Čižinský, starosta Prahy 7, PRAHA 7 SOBĚ

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...